חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
היצע עודף של גז טבעי מנוזל מציף את השוק העולמי

על סמך ההערכות והנתונים הנוכחיים התחזית לטווח ארוך של תעשיית הגט"מ (LNG) היא יותר פסימית מאשר אופטימית. ייתכן שינוי ב- 2012 אך בינתיים מקטין המיתון את הביקוש ותחזית ההספקה משתפרת

 

בשנתיים האחרונות נרשם שינוי משמעותי בעסקי הגט"מ (LNG). לינדה קוק, שניהלה את חטיבת הגז והחשמל של 'רויאל דאטש/של' ב- 2008, כשמחירי הנפט זינקו לעבר 150 דולר לחבית, אמרה ל'פטרוליום אקונומיסט' שהקונים המודאגים חטפו כמויות שקודם לכן נחשבו לגמישות.

 

הביקוש אז היה גדול כל כך שרוכשי גט"מ שלא הצליחו לסגור עסקאות תחת חוזים לטווח ארוך הסתכנו במחסור. תחזית 'של' צפתה שהצריכה תגדל ב-8% בשנה, והחלטות השקעה מעטות במיזמי הנזלה יצרו חששות להיצע שלא יענה על הביקוש. נראה שקוק אהבה את המצב, אולם המיתון בכלכלת העולם סיכל את ההנחות האלו. 

 

צריכת הגט"מ ירדה בשנה שעברה. לפי 'סדיגז', נרשמה ביפן, שוק הגט"מ הגדול בעולם,  ירידה של כ-  10% בצריכה. מחירי הגז באסיה ירדו למחצית ממה שהיו שנתיים קודם לכן (כ- 8 דולר ל- 1 מיליון Btu לעומת 16 דולר). בכמה מקרים נרשמו באסיה בחורף 2007/8 מחירים של 24 דולר ל- 1 מיליון Btu.

 

מחירי הגז בארה"ב צנחו בספטמבר אל מתחת ל- 2.5 דולר ל- 1 מיליון Btu. המחירים התאוששו ועלו ל- 6 דולר בינואר בשל מזג האוויר הקר, אך התחזית לטווח ארוך לשוק האמריקאי צופה מחירים  נמוכים בשל ההצלחה בחיפושי גז לא-קונבנציונאלי בצפון אמריקה.

 

ארה"ב תמשיך לקלוט מטעני גט"מ שאיש אינו מעוניין בהם, ומינהל המידע של משרד האנרגיה האמריקאי אף צופה עלייה קלה בייבוא הגט"מ לארה"ב השנה ובשנה והבאה, אולם הייבוא יתבצע במחירים נמוכים.

 

בינתיים מקטין המיתון את הביקוש, ואילו תחזית ההספקה משתפרת. היצע חדש של גט"מ מקטאר, תימן, אינדונזיה ורוסיה מגיע לשוק, ומיזמים חדשים קבלו אור ירוק, כולל מיזם 'גורגון' של 'שברון', שכושרו 15 מיליון טון לשנה, ומיזם PNG של 'אקסון-מוביל' בפפואה-גיניאה החדשה, שכושר הייצור שלו הוא 6.6 מיליון טון בשנה. שני המיזמים צפויים להתחיל בייצור ב- 2014.

 

מיזמים גדולים נוספים נמצאים בשלבי פיתוח. תוספת של יותר מ- 70 מיליון טון לשנה לכושר הייצור באוסטרליה - כולל מיזמים מתוכננים ומוצעים וגם אלו שבהקמה, אך לא כולל מיזמים להפקת גז מפחם והנזלתו ליצוא. המחירים עלולים להישאר נמוכים בשנים 2015 עד 2020, בעיקר אם כמויות גדולות של גט"מ מקטאר שמיועדות לאגן האטלנטי ינועו במקום זאת מזרחה.

 

חלק מעודפי הגט"מ סולקו מהשוק באמצעות השבתות ממושכות של מתקנים או הפסקה זמנית בייצור, לדוגמה בנורבגיה, בניגריה ובאלג'יריה. אולם, לפי פרנק האריס, ראש תחום הגט"מ בחברת הייעוץ 'ווד מקנזי': "יש יותר היצע מביקוש במערכת".

 

'וודסייד פטרוליום' האוסטרלית, אחת מיצרניות הגט"מ המובילות בעולם, אפילו איבדה לקוח למיזם 'בראוז' שלה. 'פטרו-צ'יינה' הסכימה ב- 2007 לרכוש עד 3 מיליון טון לשנה ממיזם הגט"מ האוסטרלי, אך כאשר הצדדים לא הגיעו להסכמה עד התאריך הקובע בסוף 2009, השיחות הופסקו. יתכן שאובדן לקוח חשוב אינו כה נורא בעת שכמויות גדולות של גט"מ ממיזמים שהוקמו כשמחירי הגז היו גבוהים תרות אחר לקוחות. יש הגיון בנטישת מסגרת מסחרית שעוצבה בעת שהמחירים היו גבוהים. ההחלטה הסופית על ההשקעה במיזם 'בראוז' תתקבל רק בעוד כמה שנים.

 

קרטל גז? לא כעת

 

התומכים בהקמת קרטל גז דמוי אופ"ק עלולים לחסל את השוק בו הם מבקשים לשלוט,

כותב ליאם דניג, ב'וול סטריט ז'רונל'.

 

בישיבת פורום יצואניות הנפט שנערכה באפריל באלג'יריה, הצהיר שר החוץ של אלג'יר שארצו שואפת להשוות את מחירי הגז למחירי הנפט. המשמעות לארה"ב היא מחיר גז של 13.5 דולר ל- 1 מיליון BTU, פי 3 ממחירי הגז כעת וקרוב למחירי השיא שנרשמו לאחר סופות ההוריקן.

 

יצואניות הגז נפגעו מהתפתחות הסחר בגט"מ (LNG) שהנתח שלו בהספקת הגז העולמית מסתכם כבר ב- 10%. הגט"מ, מהפכת גז הפצלים והמיתון בכלכלת ארה"ב הגבירו את ההתחרות וגרמו לעודפי היצע בשוק הגז העולמי.

 

הניסיון של אופ"ק טומן בחובו לקחים לתומכים בקרטל הגז. ראשית, יש לשקול את עלות התיאום. אופ"ק אפקטיבי משום שערב הסעודית מוכנה להשקיע בו ולספוג את הפסדי ההזדמנויות הנובעים מכושר תפוקה עודף. לא ברור מי ימלא תפקיד זה בתחום הגז. קטאר יכולה לספוג מחירי גז נמוכים.

 

מחירים גבוהים מושכים ספקים מתחרים. משברי הנפט בשנות ה- 70 הפכו את אלסקה, מקסיקו והים הצפוני למפיקי נפט. נתח השוק של אופ"ק שהיה אז כ- 65% צנח ל- 40% היום, ומחירי גז גבוהים בתחילת העשור הנוכחי הפכו את הפקת הגז מפצלים בארה"ב לבת קיימא.

 

על מנת להשפיע על המחירים בעולם באמצעות שליטה בהיצע השולי יש צורך בשוק עולמי. שוק גז עולמי אמיתי, שהסחר בגט"מ מסייע לגבש, עדיין אינו קיים וייתכן שזו הבעיה הגדולה ביותר.

 

הקמת קרטל גז עתה תפגע במגמה לגבש שוק גז עולמי ותפריע לגז הטבעי למלא את תפקיד המגשר בין דלקים פחמימניים לאנרגיה מתחדשת. הניסיון להקים קרטל עתה עלול לחסל את ההזדמנות להקים קרטל כזה בעתיד, כשניתן יהיה לנצלה.

 

(The Wall Street Journal, 20.4.10)

 

הלהיטות לחתימה על הסכמים שאפיינה משאים ומתנים עד לפני שנתיים נעלמה ככל הנראה. 'פטרו-צ'יינה' יכולה להרשות לעצמה להמתין עד שתשיג את המחיר הטוב ביותר, אולם אין להסיק מכך שהשוק נמצא בסכנת התמוטטות.

 

'וודסייד' תמשיך במאמצי השיווק למיזם שלה, אך 'פטרו-צ'יינה' וחברות אנרגיה סיניות אחרות עדיין רוכשות גט"מ מהאגן הפסיפי. החברה הסינית חתמה בשנה שעברה על הסכם לרכישת 2.25 מיליון טון בשנה ממיזם 'גורגון', 'סינופק' הסכימה לרכוש 2 מיליון טון לשנה ממיזם PNG, ו'סינוק' מתכננת להגדיל את הרכישות מקטאר ומאוסטרליה.

 

שווקים בלתי צפויים

לסין יש חלופות רבות אחרות לייבא גז, והדבר גורם לאי ודאות בקשר לגידול בביקוש הסיני לגט"מ. סין בונה צינור גז שני ממזרח למערב, בעל כושר הזרמה מרשים של 30 מיליארד ממ"ק בשנה, האמור להיות מוכן להפעלה עד 2011.

 

צינור חדש נוסף שיוביל גז ממרכז אסיה לסין יחל לפעול השנה, ויזרים גז מטורקמניסטן, אוזבקיסטן וקזחסטן לצפון מערב סין. צינור נוסף ליבוא גז מרוסיה בעל כושר הזרמה של עד ל- 70 מיליארד ממ"ק בשנה נמצא בשלב הדיונים.

 

שווקים אחרים באסיה צפויים יותר. יפן ודרום קוריאה הן רוכשות גדולות, שהיקף ומהירות ההתאוששות של הביקוש שלהן תלוי במשתנים כלכליים.

  

אירופה הינה שוק בלתי צפוי נוסף. רכישות הגט"מ וההשקעות בתשתיות נקבעות עתה יותר על פי המחיר ופחות לפי שיקולים אסטרטגיים, כגיוון מקורות האנרגיה. אם ניתן להשיג גז המוזרם בצינור במחיר זול יותר, הקונים נמנעים מרכישת גט"מ.

 

קשה לצפות שינוי בשוק האירופי, למרות שיבוא כמויות גדולות של גט"מ ישפר את אבטחת האנרגיה של אירופה ויפחית את התלות ב'גאזפרום' הרוסית. אירופה המונעת משיקולים פוליטיים ואסטרטגיים יכולה להגדיל את הביקוש השולי ומחירים נמוכים עשויים לתמוך בביקוש.

 

תחזית האספקה אינה חיובית בכל מקום. בעוד שתחזית הספקת הגט"מ לאגן הפסיפי מבשרת טובות, כמה מהמיזמים באגן האטלנטי, בוונצואלה, ניגריה, טרינידד וטובגו, אלג'יריה, מצרים, לוב וברזיל, אינם צפויים לתרום להספקת הגט"מ מסיבות שונות, שהעיקרית שבהן היא שהמדינה שהייתה עד לאחרונה הקונה הראשית של האגן האטלנטי, ארה"ב, כבר אינה כה אטרקטיבית.

 

בעולם העסקים יש מחזוריות כפי שהוכיחו שני העשורים האחרונים, ויתכן שעד 2012 ירשם שינוי נוסף, אך התחזית לטווח ארוך של תעשיית הגט"מ  על סמך ההערכות והנתונים הנוכחיים, היא יותר פסימית מאשר אופטימית.

 

(Petroleum Economist, 2/10) (Arab Oil & Gas, 1.6.10)

 

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03