חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
דליפת הנפט במרץ מקסיקו הפכה לאסון סביבתי
דליפת הנפט במפרץ מקסיקו צפויה לפגוע בתעשיית הנפט ולהגביל את ההפקה, ההובלה והייבוא של נפט גולמי בעולם, אם עדיין לא עשתה זאת. הופסק זמנית מתן היתרים לקידוחים ימיים בארה"ב והמשך קיומה של 'בי. פי.' עומד בסימן שאלה.

 

האש שפרצה באסדת הקידוח 'דיפ ווטר' ב- 20 באפריל גרמה יומיים מאוחר יותר למות 11 עובדים בעקבות התפוצצות אדירה שהטביעה את האסדה, שחכרה חברת הנפט 'בי. פי.' מ'טרנס אושן'. האסון אירע  בזיכיון 'מקונדו' במים שעומקם כ- 1,500 מ' במפרץ מקסיקו, כ- 60 ק"מ מחופי לואיזיאנה.

 

בעת כתיבת שורות אלו לא צלחו עדיין מאמצי 'בי. פי.' לעצור את דליפת הנפט למימי המפרץ, ולפי הערכות שונות דלפו כבר 68 – 151 מיליון ליטרים של נפט גולמי. כ- 12 – 19 אלף חביות נפט דולפות למפרץ מדי יום, פי כמה וכמה מהדליפה באסון 'אקסון-ואלדז', שנחשבה עד היום לדליפה הנפט הגדולה בארה"ב.

 

זיהום הנפט הגדול בהיסטוריה

הצבא העיראקי הורס ומצית שדות נפט מכליות ומסופים בכוויית במלחמת המפרץ ב- 1991.

כ- 900 מיליון חביות נפט גולמי דולפות למימי המפרץ הפרסי.

 

כמויות הנפט הראשונות הגיעו כבר לחופי לואיזיאנה והן עושות את דרכן אל חופי מערב פלורידה. הנזק לדגה ולחופים הוא אדיר ונאמד במיליארדי דולרים, וההוצאות של 'בי. פי.' עצמה על הניסיונות להפסיק את הדליפה נאמדות אף הן במיליארדי דולרים. לכך עוד יתווספו הקנסות שיוטלו על החברה והפיצויים שתיאלץ לשלם לתושבי האזור. מניית 'בי. פי.' הגיבה בירידות חדות, ומשקיפים טוענים שעצם קיומה עומד בסימן שאלה.  

 

בנוסף על אובדן החיים והנזק העצום לסביבה, ההשלכות הפוטנציאליות של האסון הן משמעותיות ביותר, מציינת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA). מנימוקי בטיחות עלולה התפשטות כתם הנפטלעצור את כל הפעילות על אסדות ההפקה במפרץ מקסיקו, ולפגוע בהובלה הימית, כולל תנועת מכליות לבתי הזיקוק.

 

תוצאה צפויה נוספת היא תביעות של ארגונים סביבתיים וארגוני תעשייה להפסקת הקידוחים הימיים במפרץ מקסיקו ולביטול הענקת זיכיונות. תפוקת הנפט של מפרץ מקסיקו תורמת את מרבית הגידול בתפוקת הנפט של ארה"ב, ופגיעה בה עלולה להשפיע על ייבוא הנפט לארה"ב ועל מחירי הנפט בארה"ב ובעולם.

 

דליפת הנפט השנייה בגודלה בהיסטוריה

פיצוץ בבאר הנפט ' IXTOC 1שנקדחה לעומק של כ- 3,300 מ' במימי מפרץ  קמפיצ'ה, מול חופי מקסיקו ביוני 1979. הדליפה תוקנה רק כעבור 9 חודשים ועד אז דלפו 445 אלף טון נפט לים.

 

 נזק רב נגרם לתעשיית הנפט בכלל ולמוניטין של החברות המעורבות בפרט, ו- IEAמציינת שדליפות נפט גדולות בעבר, כ'אקסון ואלדז' ב- 1989, גרמו להחמרת תקני הבטיחות ולחוק נגד זיהום מנפט. דליפת נפט ממכלית שפגעה ב- 1969 בחופי סנטה ברברה הביאה לאיסור על קידוחי נפט בקליפורניה.

 

דליפת הנפט הגדולה בארה"ב (עד לאחרונה)

המכלית 'אקסון ואלדז' עולה ב- 1989 על שרטון מול חופי אלסקה. 10.8 מיליון גלונים של נפט דולפים ומזהמים כ- 1,700 ק"מ של חוף.

 

האסון מדגיש את הסיכון הרב בפעילות חברות הנפט הבינלאומיות הנאלצות לחפש ולהפיק פחמימנים באזורים מאתגרים ומרוחקים יותר ויותר. העתודות המאתגרות באלסקה, באזור הארקטי ובמים שעומקם רב, עלולות להישאר מחוץ להישג יד עוד שנים רבות.

 

(העורכת) 

 

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03