חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
הימים השחורים עוד לפנינו: מחסור בחשמל מאיים על בריטניה

מחסור בכושר ייצור חשמל עלול לגרום להפסקות בהספקת חשמל ברחבי בריטניה וליצור תלות מסוכנת בייבוא גז מזרים. האם להסתכן בהפסקות חשמל או להקים תחנות כוח פחמיות?

 

הפסקות החשמל בדרום אפריקה בעקבות הכישלון בהספקת שיאי הביקוש ב- 2007, שיחקו לידי הגנבים בקייפטאון ויוהנסבורג, כשמערכות האזעקה והגדרות החשמליות הפסיקו לפעול. למזלם של הדרום אפריקאים הוביל  המיתון הכלכלי לירידה בביקוש לחשמל, ותוכנית בניה גדולה ומהירה של תחנות כוח הגדילה את כושר ההספקה, אך הסדר לא ישוב על כנו לפני 2013.

 

בקרוב מאוד תעמוד גם בריטניה בפני מחסור בחשמל, ויש כלכלנים הטוענים שהמיתון הכלכלי עשוי להועיל. ירידה בביקוש היא המדיניות האפקטיבית ביותר, טוען דיטר הלם, כלכלן אנרגיה באוניברסיטת אוקספורד.

 

מספר רב של תחנות כוח עומדות בפני סגירה בעשור הקרוב והספקת החשמל מצטמצמת. לפי הערכות ממשלתיות יופחתו 20 ג'יגה-וואט מכושר ייצור של 75 ג'יגה-וואט ב-  2015. המגזר הפרטי פחות אופטימי בהערכות שלו. החברה הצרפתית 'אי.די.אף' שמעוניינת להקים תחנת כוח גרעינית בבריטניה, מעריכה את החסך ב- 32 ג'יגה-וואט, והמתחרה הגרמנית E.ON מעריכה כי מדובר ב- 26 ג'יגה-וואט. לפי סקר שערכה מקימת תחנות הכוח 'מיצ'ואיי - בבקוק', כ- 75%  מהפסקות החשמל הצפויות יתרחשו בזמן האולימפיאדה בלונדון ב- 2012.

 

רשת החשמל של בריטניה כבר מראה סימני עומס. גל קור בחורף 2005 - 2006 הקפיץ את הביקוש לגז טבעי שמשמש לחימום ולהפקת חשמל. מחירי הגז עלו, אך לא התקבלה הספקה נוספת באמצעות קווי הצנרת שמקשרים בין בריטניה לאירופה. מפעלים גדולים קיבלו הנחיות להפסקת העבודה, ורשת החשמל הלאומית הייתה קרובה לאי אספקת חשמל גם לבתים פרטיים.  

 

בשנה שעברה אירעה תקלה בשתי תחנות כוח, גרעינית ופחמית, שהובילה להפסקות חשמל ברחבי המדינה, אותן היה ניתן למנוע במידה והיה כושר ייצור עודף. בנוסף, התנודות החדות במחירי החשמל מעידות על מערכת תחת עומס.

 

הגורמים למחסור בכושר ייצור הן תחנות כוח ישנות וגשם חומצי. תחנות כוח פחמיות וגרעיניות מהוות 45% מסך כושר ייצור החשמל בבריטניה (ראה איור) אך מרבית התחנות הגרעיניות וקרוב למחצית מהתחנות הפחמיות עומדות בפני השבתה בעתיד הקרוב.

 

תחנות הכוח הגרעיניות ישנות מידי ומרביתן בנות יותר מ- 25 שנה. כ- 50% מהתחנות הגרעיניות שפעלו בבריטניה כבר הושבתו, ותחזוקת הנותרות גרועה. ב- 2023 תפעל רק תחנת כוח גרעינית אחת - הכור הגרעיני המודרני בסייזוול, שבחוף המזרחי של בריטניה. ייתכן שחלק מתחנות הכוח ישופצו ויזכו לזמן חיים ארוך יותר אך לא להרבה.

 

תחנות כוח גרעיניות חדשות נמצאות בשלבי תכנון והקמה, אך קיימת אי-ודאות בנושאי עלויות והחזר תשואה למשקיעים. אפילו מבקעי האטום האופטימיים חושבים כי לכל המוקדם ניתן יהיה רק ב- 2017 להקים תחנת כוח גרעינית חדשה - מאוחר מדי מכדי לתת מענה למחסור הצפוי בחשמל.

 

תחנות כוח פחמיות ישבתו בשל הגבלות על פליטות מזהמות. התקנות החדשות בצו LCPD של האיחוד האירופי, שמתייחס לתהליכי בעירה בתחנות כוח ומפעלי תעשייה גדולים, מגבילות פליטות מזהמים כתחמוצות גופרית ותחמוצות חנקן, הגורמות לגשם חומצי וחלקיקים מסרטנים.

 

תחנות הכוח הפחמיות נאלצות לרכוש ציוד יקר על מנת לעמוד בדרישות. רבים מהבעלים לא יתאמצו לעשות זאת כי מדובר במתקנים יחסית ישנים. תחנות לא מטופלות מורשות לפעול במשך כמה שעות, ובכל מקרה הן יושבתו ב- 2015. עליית מחירי הנפט והגז הפכה את הפחם לאטרקטיבי יותר, ונעשה בו שימוש גובר בתחנות כוח פחמיות בשעות המותרות.

 

בדרך להתרוששות

שוק האנרגיה המופרט של בריטניה אמור למשוך משקיעים שימהרו לנצל את הזדמנות פז לבנות מחדש נתחים גדולים ממערכת החשמל המפותחת, אולם קיימים שיקולים אחרים בצד השיקולים הכלכליים, והבולטים מביניהם הם ההתחממות הגלובלית והפוליטיקה.

 

בריטניה התחייבה להפחית את פליטות גזי החממה ב - 34% עד  2020 לעומת רמתן ב- 1990, וב - 80% עד 2050. יעדים אלו לא יאפשרו הקמה של תחנות כוח פחמיות חדשות. במקום זאת השרים בבריטניה רוצים להרחיב את ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות: גלי ים, אנרגיה סולארית ואנרגית רוח (בעיקר חוות רוח ימיות). הם מקווים להגיע לכושר ייצור מותקן של - 33 ג'יגה-וואט מתחנות רוח ימיות ב- 11 השנים הבאות, לעומת כושר ייצור של 0.6 ג'יגה וואט ב - 2008. מדובר ביעד מאוד שאפתני ורבים מפקפקים ביכולת מימושו.

 

משקיעים פונים לתחנות כוח גזיות בגלל שהפחם מזהם מדי, תחנות הכוח הגרעיניות מוקמות בקצב איטי מדי והשימוש באנרגיות מתחדשות מוגבל. התנודות החדות במחירי החשמל מקשות על תכנון ארוך טווח של פרויקטים יקרים. עלויות ההקמה של תחנות כוח גזיות הן נמוכות, אם כי עלויות התפעול גבוהות, והבחירה בהן  אידיאלית לשוק עם תחזיות קודרות כמו זה של בריטניה. לפי האגף לאנרגיה ולשינוי האקלים בבריטניה כי- 75%  מתחנות הכוח הפחמיות שוקלות לעבור או כבר מונעות בגז.

 

הבעיה היא ש- 46% מהחשמל בבריטניה מופקים מגז טבעי ויותר מ- 50% מבתי האב משתמשים בו לבישול ולחימום. בעבר נהנתה בריטניה במשך 30 שנה מהספקת גז מהים הצפוני,  אך מ- 1999 נרשמת ירידה בתפוקת הים הצפוני.

 

הדרך הטובה ביותר להבטחת ההספקה היא גיוון המקורות. נתח הגז בסל האנרגיה (כשני שלישים) מקשה על ספקי החשמל לגדר סיכונים במקרה של שינויים במחירי הגז. החברות יוכלו לגלגל את העלויות על שכם הלקוחות, אך ציבור המצביעים לא צפוי להעריך חשבונות חשמל משתנים ובלתי צפויים.   

 

מר פוטין הנחמד

בריטניה מייבאת עתה כרבע מצריכת הגז הטבעי שלה (הרבה מנורבגיה) ולפי אומדן של חברת האנרגיה הבריטית 'סנטריקה' יגדל נתח הייבוא לשלושה רבעים. כיצד תתמודד בריטניה המאמצת את מדיניות ה - laissez fair עם מדיניות אנרגיה שאינה ליברלית ?

הסימנים המוקדמים לא מעודדים.  בגל הקור ב- 2005 לא הוזרם גז מאירופה לבריטניה כי חברות הגז העדיפו לחתום על הסכמים ארוכי טווח.

 

מקורות הספקה אחרים הפכו לזמינים: מכליות גט"מ מהמזרח התיכון, אך השוק עדיין לא בשל, הסחר מוגבל ויכולת האחסון של בריטניה מוגבלת. ככל שיגדל מספר תחנות הכוח הגזיות בבריטניה תגדל גם, כביתר מדינות אירופה, התלות בגז שמגיע מרוסיה במישרין, או  בעקיפין באמצעות הסכמים עם חברות אנרגיה אירופיות. המצב מדאיג כי רוסיה בהנהגת ולדימיר פוטין אינה מצטיירת כספקית אמינה. כזכור קיצצה רוסיה את הספקת הגז לאוקראינה ולבלרוס.

  

במצב גרוע שכזה נותר רק לקדם את האנרגיות המתחדשות, לדחוף את הקמת התחנות הגרעיניות ולהעריך מחדש את התחרות החופשית ואת הליברליזציה של שוק האנרגיה בבריטניה. סביר להניח כי מצב משק האנרגיה בבריטניה לא יגיע למצב של דרום אפריקה אך עצם ההשוואה מרמזת על חומרת המצב.

 

בריטניה יכולה להתעלם מתקנות הזיהום  האירופיות  ומהיעדים הסביבתיים השאפתניים שהציבה, ולהמשיך להפעיל תחנות כוח פחמיות. הבחירה בין הפעלת תחנת כוח פחמית לבין כיבוי אורות אינה מתוחכמת, אולם הסיכון קיים. מודל האנרגיה הליברלי שבריטניה הלכה אחריו באדיקות כה רבה כשל, ונראה כי צריך לכוון אותו במהירות מחדש.  

(The Economist, 8.8.2009)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03