חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

הלחץ האמריקאי נושא פרי: 'של' ו'רפסול' נוטשות מיזם גז באיראן

 

'רויאל דאטש/של' ו'רפסול' החליטו לנטוש את השלב ה- 13 של פיתוח שדה הגז הענקי 'פארס – דרום', מיזם גז בהיקף של יותר מ- 10 מיליארד דולר באיראן. ברקע - הלחץ הגובר של ארה"ב על חברות בינלאומיות להפסיק את פעילותן במדינה.  

 

'של' ו'רפסול' חתמו בשנה שעברה על הסכם ראשוני עם חברת הנפט האיראנית הממלכתית ((NIOC לפיתוח השלבים 13 ו- 14 של 'פארס – דרום', ולשימוש בתפוקת הגז לייצור גז טבעי מנוזל (גט"מ). שתי החברות סרבו להגיב אולם לפי העיתון הכלכלי 'פייננשל טיימס' המסתמך על 'מקורות מקורבים', הגורמים להחלטה הם אי-ודאות גיאו-פוליטית ועלייה בעלויות המיזם. 

 

טהרן לחצה על 'של' ו'רפסול' להשלים את העסקה, משום שהשטח של שלב 13 בפיתוח שדה 'דרום פארס' גובל בקטאר, שכבר מפיקה גז מהחלק שלה בשדה. שתי החברות וחברת הנפט הצרפתית 'טוטאל', המפתחת את 'שלב 12', נדרשו לחתום על הסכם מחייב עד לסוף יוני, או למשוך את ידיהן מהמיזמים. שתי החברות ימשיכו ככל הנראה להעניק שירותי ייעוץ לשלב 13, והן עשויות להשתתף בפיתוח שלבים מאוחרים יותר של ההסכם.

 

פיתוח השדה נפגע מהסנקציות שהטילה ארה"ב, המגבילות את הגישה לציוד וטכנולוגיה אמריקאיים. המערב חושד שאיראן מנסה לפתח נשק גרעיני, אולם טהרן טוענת שהתוכנית הגרעינית שלה מיועדת לפיתוח מקורות אנרגיה בלבד.  

 

שיא של תפוקה והכנסות

תפוקת הנפט האיראנית הגיעה השנה ל- 4.2 מיליון ח/י, הרבה מתחת לשיא של 6 מיליון ח/י שהושג ב- 1974 אך זו התפוקה הגבוהה ביותר מאז 1979. חלק מהגידול בתפוקה הושג בעקבות הפעלת שדה הנפט הענקי 'אזאדגן', שעתודותיו נאמדות ב- 42 מיליארד חביות.

 

הגידול בתפוקת הנפט ועליית המחירים הניבו לממשלת איראן שיא של הכנסות, שהסתכמו  בשנת הכספים האחרונה (המסתיימת ב- 20 במרץ 2008) ב- 63 מיליארד דולר, גידול של 30% לעומת השנה הקודמת. ההכנסות הקשיחו את עמדת טהרן במאבק נגד הסנקציות הבינלאומיות, וממשלתה מאמינה עתה כי היא יכולה לעמוד מול הסנקציות של האו"ם.

 

ממשלת איראן מרוצה מחתימת ההסכם עם החברה השוויצרית, EGL, להספקת 5.65 מיליארד ממ"ק גז בשנה, החל מ- 2011, באמצעות צינור הגז 'טרנס אדריאטיק', שעדיין לא נבנה. רשויות שווייץ טוענות שההסכם אינו מפר את הסנקציות של האו"ם, אולם בכירים באו"ם טוענים שהוא מנוגד לרוח הסנקציות ושולח לאיראן מסר שגוי.

 

יש סימנים נוספים המאותתים על גידול בהשקעות בתעשיית האנרגיה האיראנית. בחריין מקדמת תוכנית לייבוא 28 מיליון ממ"ק גז טבעי ביום החל מ- 2010, ועומן ונסיכות ראס אל חלימה מקדמות מיזם משותף לפיתוח שדה הגז הימי 'ווסט בוחה-הנגם'.

 

ממשלת איראן מתכננת להנפיק מניות של חברת אחזקות באנרגיה בהיקף של 90 מיליארד דולר בבורסה של דובאי, כחלק ממאמציה לגייס הון למיזמי אנרגיה. טהרן הודיעה בפברואר על הפרטת 47 חברות אנרגיה ממלכתיות והקמת חברת אחזקות לנכסיהן. ממשלת ארה"ב מנסה לשכנע את מדינות המפרץ להימנע מעסקאות פיננסיות עם איראן, אך נראה שעד עתה לא צלחו מאמציה.

 

לפי ממשלת איראן, נרשמה התקדמות משמעותית במיזם הגט"ם ((LNG המתכנן להקים 2 מתקנים שייצרו 10.5 מיליון טון גט"ם בשנה. איראן מציעה לחברות זרות 40% ממניות המיזם. עידוד נוסף שואבת הממשלה מפקיסטן, המתכננת לחתום על הסכם לייבוא 60 מיליון ממ"ק גז ביום שיוזרמו בצינור.

 

עידוד נוסף שואבת טהרן מההודעה של חברת הנפט הנורבגית 'סטאטאויל-הידרו' על תחילת הפקת הגז בשלב 8 של מיזם 'פארס דרום'. החברה מפתחת את האזור הימי של המיזם בהשקעה של 2 מיליארד דולר, שהיה אמור להתחיל בהפקת הגז ב- 2006.

 

כל ההתפתחויות המעודדות האלו עדין אינן פותרות את בעיותיה של איראן. חברות זרות רבות נמנעות ממיזמי פחמימנים איראניים, וחרם שהטילה טהרן על המטבע האמריקאי מקשה על גיוס כספים. בנוסף, מונע היעדר השקעות זרות את פיתוח פוטנציאל הגז האיראני, שעשוי לפתור את בעיית המחסור בגז בעונת החורף בשוק המקומי.

 

ממשלת איראן בטוחה עתה כי האיום במתקפה אמריקאית לא יתממש, וכי תוכל לעקוף את הסנקציות ולקדם מיזמים בתחום האנרגיה. בעזרת שותפות מאירופה ומהמזרח התיכון, הנכונות לעמוד בלחצי ארה"ב, סבורה טהרן שעתה היא העת להאיץ את מיזמי החיפושים והפיתוח.

 

(FT, 12.5.08) (Petroleum Economist, 4/08) (BMI, 7/08)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03