חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

האם ברזיל הופכת למעצמת נפט?

 

עתודות הנפט של ברזיל נאמדות ב- 1% מעתודות הנפט הגלובאליות והיא  אינה נמנית על יצואניות הנפט הגדולות בעולם, אולם התגליות האחרונות מתחת לשכבת המלח מול חופיה, שדה הנפט 'קריוקה שוגר לוף' ושדה הנפט  'טופי', עשויות להפוך את ברזיל למעצמת נפט שוות ערך לוונצואלה או לערב הסעודית. ביוני הודיעה 'פטרובראס' על שתי תגליות נוספות באזור, שדות הנפט 'גוארה' ו'במ. טי. וי.'  

 

עתודות הנפט של ברזיל נאמדו בתחילת 2007 ב- 12 מיליארד חביות נפט (לפי הדוח הסטטיסטי של (BP או כ- 1% מעתודות הנפט העולמיות, אולם במהלך השנה הודיעה 'פטרובראס', על התגלית הגדולה ביותר מאז 2000, שדה הנפט "טופי", שעשוי להגדיל את עתודות ברזיל ב- 5 – 8 מיליארד חביות.  

 

ראש רשות הנפט של ברזיל ((ANP הודיע באפריל על תגלית נוספת שעתודותיה נאמדות ב- 33 מיליארד חביות נפט. אם תתאמת, עשויה התגלית להפוך לשדה הנפט השלישי בגודלו בעולם, והיא תזניק את ברזיל לפחות למקום השמיני בדרוג מפיקות הנפט הגדולות בעולם.

 

הרשות המפקחת על תעשיית הנפט הברזילית מיהרה להסתייג מדברי העומד בראשה, הארולדו לימה, ולציין שדבריו נאמרו בשיחה פרטית ושיקפו מידע שפורסם בתקשורת. 'פטרובראס', ושותפותיה, 'בי. ג'י.' ו'רפסול - YPF' הודיעו שיש לערוך מבחנים נוספים על מנת לאמת את ההיקף המדויק של עתודות התגלית.

 

די היה בעובדה שאיש לא הכחיש את דברי ראש הרשות וציין שהערכתו מוגזמת כדי להזניק את מחירי המניות של 3 החברות בבורסות העולם. לימה הכחיש שהתכוון להשפיע על שערי המניות בבורסה, אך מניית 'רפסול' זינקה ב- 14%.

 

שדה הנפט 'טופי' והתגלית החדשה עליה דיבר לימה, שדה הנפט 'קריוקה שוגר לוף', נמצאים מתחת לשכבה עבה של מלח שאורכה כ- 800 ק"מ ורוחבה כ- 200 ק"מ. מנכ"ל 'פטרובראס', חוזה סרג'יו גבריאלי, רמז שניתן לגלות עתודות נרחבות של נפט מתחת לשכבת המלח.

 

כל קידוח של 'פטרובראס' באזור הסתיים בתגלית נפט, ובכירי החברה ציינו שבחיפושים שם אין כל סיכון. דילמה רוסף, יו"ר החברה, אמר שבקרוב תהפוך ברזיל למעצמת נפט שוות ערך לוונצואלה ולערב הסעודית.

 

התגליות החדשות צפויות להניב לברזיל הכנסות נפט גדולות, אולם נדרשות שנים רבות כדי לפתח את התגליות ויש להשקיע בפיתוח סכומים אדירים (עלות קידוח אחד בשדה הנפט 'טופי' נאמדת ב- 240 מיליון דולר). ההכנסות הצפויות עלולות להעצים את החולשות בכלכלת ברזיל, כולל מטבע מקומי חזק ומגזר ציבורי חזק.

 

עוד תגליות

'פטרובראס' הודיעה ביוני על שתי תגליות נוספות באזור. 'גוארה' בגוש BM-S-9, שם התגלה שדה הנפט 'קריוקה', ו'במ. טה. וי. בגוש הסמוך  BM-S-8. שתי התגליות עשויות להיות קשורות ולהצביע על קיום שדה נפט ענקי אחד, אמר שר האנרגיה של ברזיל, אדיסון לובאו.

 

השר הוסיף שייתכן שכל התגליות האחרונות, כולל 'טופי', שעתודותיו נאמדו ב- 8 מיליארד חביות, מהוות למעשה שדה נפט גדול אחד, אולם הדבר לא הוכח עדיין סופית.

 

השותפות בגוש  BM - S - 9 הן 'פטרובראס', המפעילה (45%) 'קבוצת 'בי. ג'י.' (30%) ו'רפסול' (25%). בגוש BM - S – 8 שותפות 'פטרובראס', המפעילה, (66%) 'רויאל דאטש/של' (20%) ו'גאלפ אנרגיה', חברת הנפט הפורטוגלית, (14%).

 

'פטרובראס' מתכננת לערוך בשנה הבאה מבחן הפקה ל'טופי' בהיקף של 30 אלף ח/י, ולהגדיל בהדרגה את התפוקה עד ל- 100 אלף ח/י בסוף 2010. לפי החברה, תגדל תפוקת 'טופי' לשיא של 1 מיליון ח/י. לובאו העריך ששדה הנפט 'קריוקה' יחל להפיק בעוד 5 – 6 שנים. "אין ספק שברזיל תסייע להורדת מחירי הנפט", אמר השר. 

 

(The Economist, 19.4.08) (Wall Street Journal, 22.6.08)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03