חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

כמה נפט יש לכוויית? סימן שאלה גדול מרחף מעל אומדני העתודות וכושר התפוקה 

 

מאמר המערכת של 'ערב אויל אנד גז'  (Arab Oil & Gas, 1.1.07) דן בספקות שהתעוררו בנושא אומדני העתודות וכושר התפוקה של כוויית, בעקבות ראיון שהעניק שר האנרגיה הכווייתי, שייח עלי אל-סאבח לעיתון המקומי אל-וואטאן, בו הודיע שכוויית לא תפרסם יותר מידע על עתודות הנפט שלה.

 

ממשלת כוויית אינה חייבת לחשוף את אומדני העתודות, בניגוד לחברות הנפט הבינלאומיות שחייבות לפרסם נתונים מלאים, אמר אל-סאבח. גורמים שונים הטילו זה מכבר ספיקות בנתונים הרשמיים של ממשלת כוויית, הנוקבים בעתודות מוכחות של 101.5 מיליארד חביות נפט, כ- 12% מעתודות הנפט של אופ"ק.

 

הספקות התעוררו עוד ב- 1984 כשממשלת כוויית הגדילה לפתע את אומדן עתודות הנפט ב- 38.2%, מ- 67 מיליארד חביות ל- 92.7 מיליארד חביות. חברות אחרות באופ"ק הגדילו אף הן את אומדני העתודות, משום שהארגון קבע אז מכסות תפוקה חדשות לחברות, שהתבססו גם על היקף העתודות.

 

סימני שאלה נוספו ב- 2002, לאחר שהתברר שלא חל כל שינוי באומדני העתודות של ממשלת כוויית בין השנים 1991 ל- 2002, חרף הפקה של 8 מיליארד חביות בתקופה זו.

 

שבועון הנפט 'פטרוליום אינטליג'נס וויקלי' ((PIW הצית מחדש את המחלוקת על עתודות הנפט הכוויתיות לפני שנה, כשקבע שעתודות הנפט של כוויית נאמדות ב- 48 מיליארד חביות, כמחצית מהאומדן הרשמי שמפרסמת הממשלה.

 

השבועון, שהסתמך על מקורות בכוויית, טען שנתוני חברת הנפט הכווייתית הממלכתית ((KOC כוללים גם עתודות שאינן מוכחות, ושאומדן העתודות המוכחות עומד על 24 מיליארד חביות נפט בלבד, מהן 15 מיליארד חביות נפט שאוצר שדה הנפט 'בורגן'.

 

כוויית היא אחת מ- 5 מדינות המפרץ (האחרות הן: ערב הסעודית, איראן, עיראק ואיחוד הנסיכויות) שצפויות לספק את הביקוש הגובר לנפט בעולם. לפי התרחיש הבסיסי של סוכנות האנרגיה הבינלאומית (ר' דפי מידע 322) תצטרך תפוקת '5 המפרציות' לגדול ב- 70% עד 2030 על מנת לענות על הביקוש העולמי, והמשמעות היא תפוקה של 4.25 מיליון ח/י לכוויית ב- 2030.

 

תפוקת הנפט של כוויית מסתכמת עתה ב- 2.6 מיליון ח/י, לעומת 3.3 מיליון ח/י בשנות ה- 70 המוקדמות. התחזיות הרשמיות הציבו יעד של 3 מיליון ח/י ב- 2007, ונראה שגידול נוסף בתפוקה מותנה בתגליות ובפיתוח שדות נפט חדשים.

 

הגברת התפוקה משדות הנפט הוותיקים של כוויית כמעט ואינה אפשרית, בעיקר בגלל שדה הנפט 'בורגן', שדה הנפט השלישי בגודלו בעולם, המפיק 56% מתפוקת הנפט של כוויית. 'בורגן' החל בהפקת נפט ב- 1974, והוא מפיק עתה כ- 1.36 מיליון ח/י, ונראה שתפוקתו כבר הגיעה לשיא לאחר שמחצית מהעתודות כבר הופקו.

 

סימן השאלה הגדול המרחף מעל אומדני התפוקה של כוויית תומך באזהרות הגיאולוגים והמומחים האחרים, המתריעים מפני אופטימיות יתר בצפי הגידול בתפוקת הנפט העולמית, כותב 'ערב אויל אנד גז'. סימן השאלה מדגיש את הצורך בנקיטת אמצעים לחיסכון באנרגיה ולפיתוח מקורות אנרגיה חלופית במהירות האפשרית.

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03