חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

אנגלו-אמריקן מתכננת להשקיע 4 מיליארד דולר בסין 

חברת הפחם הבריטית 'אנגלו אמריקן' עורכת סקר היתכנות למיזם ייצור ועיבוד פחם, שעשוי להפוך להשקעה הזרה הגדולה ביותר בסין. ההשקעה במיזם המשותף במחוז הצפוני שאנקסי, הנאמדת ב- 4 מיליארד דולר, משקפת את העניין הרב של החברות הבינלאומיות בפיתוח עתודות הפחם של סין.

 

מחירי הנפט הגבוהים מעודדים השקעות במיזמים המפיקים גז, או דלק או כימיקלים לשימוש תעשייתי. 'רויאל דאשט/של' הודיעה ביולי שהיא שוקלת השקעה של 5 מיליארד דולר במיזם פחם לנוזל (coal to liquid). 'אנגלו-אמריקן, ושאנקסי הקימו את המיזם המשותף עוד ב- 2004, והתוכנית המקורית התבססה על ייצור כימיקלים מפחם.

 

'אנגלו-אמריקן' ושאנקסי מתכננות להפעיל מכרה חדש סמוך למכרה שמפעילה 'אנגלו' בשיאן, שבמחוז שאנקסי. האתר המיועד נמצא בלב אגן אורדוס, האוצר כמויות גדולות של פחם באיכות גבוהה שניתן לכרות בקלות יחסית.

 

מארק מודי סטיוארט, מנכ"ל אנגלו-אמריקן, אמר בוועידת הפחם שנערכה בנובמבר בבייג'ינג, שמהיזם מתוכנן לביצוע ב- 2009. הדברים נאמרו כמה ימים לאחר שפורסם שלארי יונג, אחד האנשים העשירים בסין ויו"ר 'סיטיק פסיפיק', שבסיסה בהונג קונג, השקיע 800 מיליון דולר ברכישת נתח ממניות 'אנגלו אמריקן', בבורסה של יוהנסבורג.

 

צפויות בשנים הקרובות השקעות רבות במיזמי ענק להמרת פחם בסין, וכ- 30 מיזמים נמצאים בשלבים של תכנון מפורט או סקר היתכנות, לפי דו"ח של 'קרדיט סוויס'. 

 

(Financial Times, 16.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03