חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

התושבים המקוריים תובעים נתח מעוגת האנרגיה הקנדית

ראש ממשלת קנדה, סטפן הרפר, מכנה את ארצו "כוח אנרגיה עולה", בעקבות הגברת התפוקה המקומית של נפט, גז, פחם ואנרגיה הידרו-אלקטרית, שמרביתה מיוצאת לארה"ב. הביקוש העולמי הגובר לאנרגיה המריץ את האינדיאנים והאבורג'ינים, התושבים המקוריים של בריטיש קולומביה, לתבוע נתח מעוגת האנרגיה הקנדית.

 

התוכניות להנחת צינורות שיזרימו נפט וגז טבעי ממערב קנדה ומהאזור הארקטי לארה"ב ולרוסיה, מיקדו את תשומת הלב באזורים המאוכלסים בדלילות בצפון מערב קנדה. הצינורות צפויים לחצות את שטחי הקהילות והשבטים המקומיים, שרבים מהם תובעים מהממשלה הקנדית להכיר בזכותם ההיסטורית על הקרקע.

 

בית הדין העליון של קנדה הכיר לפני כשנתיים בזכויות האבורג'ינים וחייב את הממשלה לשתף אותם בתוכניות הפיתוח של הטריטוריות שלהם. כמה שבטים אינדיאנים, המכונים 'אומות ראשונות' ((First nations מנצלים את הביקוש הגדול לאנרגיה על מנת לתבוע את זכותם להשתתף בניהול המיזמים ולקבל נתח גדול יותר מן ההכנסות.

 

קנדה היא מפיקת הגז הטבעי השלישית בגודלה בעולם (לאחר רוסיה וארה"ב) ומפיקת הנפט השמינית בגודלה בעולם, לפי ארגון מפיקי הנפט הקנדים. לאוצרות הטבע הקנדים היה תפקיד נכבד בעליית ערך הדולר הקנדי מול הדולר האמריקאי ב- 40% ב- 4 השנים האחרונות.

 

הביקוש הגובר לאנרגיה הביא לשגשוג ולצמיחה כלכלית מהירה במערב קנדה. תעשיית הנפט והגז השקיעה כ- 4 מיליארד דולר באזור, בעיקר במיזמי גז טבעי, ומיזמי הצינורות    

צפויים להזרים לאזור עוד מיליארדי דולרים.

 

לקהילות המקומיות השפעה גדולה על המחוקקים המבקשים להגן על הסביבה באחד האזורים הבלתי מפותחים האחרונים בעולם. התוואי המתוכנן של צינור הגז אלסקה – אלברטה חוצה את צפון-מזרח בריטיש קולומביה, וצינור אחר, אלברטה – החוף הארקטי הקנדי, ייחצה את הטריטוריות של התושבים המקומיים בעמק נהר המקנזי.

 

בית משפט פדראלי באלברטה פסק בנובמבר שקבוצה אחת מבני 'האומות הראשונות' נותרה מחוץ למעגל בעלי העניין במיזם צינור מקנזי. ההחלטה מגדילה את חוסר הבהירות ואת הקשיים שבקבלת היתר למיזם, שההשקעה בו נאמדת ב- 6.5 מיליארד דולר.

 

מועצת השבטים המייצגת 7 קהילות הגישה תביעה לבית המשפט הפדראלי בטענה שהממשלה באוטווה לא שיתפה אותם בצוות שדן במיזם צינור 'גייטווי' של חברת 'אנברידג''. הצינור, שאורכו כאלף ק"מ, יזרים נפט מחולות הזפת באלברטה לחוף במערב קנדה, להובלה במכליות לקליפורניה ולאסיה.

 

ההשקעה ב'גייטווי', שהתוואי שלו חוצה מאות נחלים ונהרות המהווים בית לדגי הסלמון,  נאמדת ב- 3.5 מיליארד דולר. 'אנברידג' הודיעה שהיא דוחה את מועד ההפעלה של הצינור בשנתיים, מ- 2012 ל- 2014. דוברת החברה הבהירה שהחברה שוקדת על 'מיקסום התועלת שיפיקו כולם ומזעור ההשפעות המזיקות'.

 

החששות מפני נזק לנהרות ולמקורות מים אינם נעדרי בסיס. דליפה מצינור נפט מדרום לשמורה 'ווסט מוברלי' הזרימה לפני 6 שנים כ- 250 אלף גלונים של נפט גולמי לנהר 'פיין ריבר', שפגעה באלפי דגים. זכויות הצייד והדיג של תושבי 'ווסט מוברלי' ושמורות אחרות מוגנות באמנה שנחתמה ב- 1869 עם הממשלה הפדראלית.

 

(WSJ, 17.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03