חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

אסטרטגיית הנפט של 'גאזפרום'  

אסטרטגיית הנפט של 'גאזפרום' מבוססת על החברה הבת 'גאזפרום נפט' (לשעבר 'סיבנפט'), שאמורה לנהל את כל עסקי הנפט, כולל הפקה וייצוא, ולשלם לחברה האם דיבידנדים של 1 מיליארד דולר לשנה. היעד שנקבע ל'גאזפרום נפט' הוא גידול שנתי של 4% בממוצע בתפוקת הנפט, עד לתפוקה של  80 מיליון טון נפט בשנה עד 2020.

 

תפוקת הנפט של 'גאזפרום נפט' ב- 2005 הסתכמה בכ- 45 מיליון טון (כולל תפוקת הנפט של 'סלאבנפט' בה היא מחזיקה ב- 50% מהמניות). החברה לא תרחיב את פעילותה בתחום הזיקוק והשיווק ולא תבנה בתי זיקוק חדשים, למעט נכסי זיקוק בבלארוס ובאזור מוסקבה שהיא מתכוונת לרכוש.

 

'גאזפרום' רכשה באוקטובר 2005 72.663% ממניות 'סיבנפט' תמורת 13 מיליארד דולר, ולפני כ- 6 חודשים החליטו בעלי המניות באסיפה כללית יוצאת מן הכלל לשנות את שם החברה מ'סיבנפט' ל'גאזפרום נפט', ולהעתיק את המשרד הראשי מאומסק, שבסיביר, לסנט פטרסבורג.

 

'סיבנפט' היא מפיקת הנפט החמישית בגודלה ברוסיה, והפיקה ב- 2005 כ- 7.03% מתפוקת הנפט הרוסית. החברה הגדילה ב- 2005 את היקף הזיקוק ב- 0.4% ל- 17.63 מיליון טון (כולל 14.5 מיליון טון בבית הזיקוק באומסק) והפעילה 675 תחנות דלק.

 

יעד התפוקה של 'גאזפרום נפט', 80 מיליון טון בשנה ב- 2020,  מחייב פיתוח והפעלה של כל שדות הנפט של החברה, כולל שדות הנפט של 'סלאבנפט', פיתוח כל עתודות הנפט של החברה האם 'גאזפרום' וגילוי עתודות חדשות.

 

נשיא החברה, אלכסנדר רייאזאנוב, הציג את האסטרטגיה בפני בעלי המניות של 'גאזפרום נפט' באספה הכללית השנתית. הוא אמר ששתי החברות, 'גאזפרום' ו'גאזפרום נפט', ינהלו ביחד את חיפושי הנפט והגז, על מנת ליהנות מיתרונות הסינרגיה, והן מוכנות לשתף חברות מערביות במיזמי חיפושים.

'גאזפרום' פיטרה את רייאזאנוב

בינתיים פורסם ש'גאזפרום' פיטרה את רייאזאנוב בצעד דרמטי ומינתה במקומו את ולרי גולובב, קצין בכיר לשעבר בק.ג.ב. הסיבה לפיטורים שזעזעו את צמרת מונופול הגז והנפט הרוסי לראשונה מזה 5 שנים, לא נמסרה.

 

רייאזנוב לא השתייך למעגל הפנימי ב'גאזפרום', התנגד בזמנו לרכישת 'סיבנפט' וניסה כל העת לשמור על הפרדה בין עסקי הגז לעסקי הנפט, לפי 'פיינשיאל טיימס'. ב- 5 השנים האחרונות הפכה החברה הגדולה ברוסיה לזרוע מבצעת של מדיניות החוץ של הקרמלין, המבקש להשיג שליטה במגזר האנרגיה הרוסי.

 

תשווק במישרין לצרפת

'גאזפרום' הקימה חברת שיווק בצרפת, GM & T France, שתפעל באמצעות החברה הבת הבריטית שלה ושתשווק במישרין גז טבעי לצרכנים הצרפתים. החברה הרוסית רואה בשוק הגז הצרפתי 'שוק אסטרטגי' ובכוונתה לוותר על מעורבות הסיטונאים בשיווק הגז.

 

היעד שנקבע הוא שיווק 2 מיליארד ממ"ק גז טבעי לצרכנים מסחריים ותעשייתיים בינוניים וגדולים בתוך שנתיים שלוש, ואלף צרכנים בתוך 5 שנים, לפי 'אויל אנד גז ז'ורנל'. 'גאזפרום' הצהירה שההסכמים לזמן ארוך שחתמה עם 'גאז דה פראנס' להספקת 12 מיליארד ממ"ק גז טבעי לא יבוטלו, ובכוונתה להאריכם עד 2035.

 

(Russian Petroleum Investor, 9/06, Financial Times, 16.11.06) (Oil & Gas Journal, 27.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03