חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

רוטרדם מאיימת להדיח את יוסטון ולהפוך לבירת האנרגיה העולמית

החשיבות הגוברת של הגט"ם ((LNG בתעשיית האנרגיה מחייבת את הנמלים להפעיל מסופים המטפלים בגז טבעי מנוזל, אם ברצונם לשמור על מעמד מוביל. ביוסטון אין מסוף גט"ם אולם רוטרדם משקיעה עתה בהקמת 2 מסופים שיהפכו אותה לנמל אנרגיה משגשג, כותב שבועון הספנות 'פיירפליי'.

 

2 מיזמים חדשים יהפכו את רוטרדם ל"שער הגט"ם של אירופה". חברות האחסון Vopak ו- 4GAS משקיעות מיליוני יורו בהקמת מסופי הגט"ם. 'פורגז' ניצחה במרוץ וקבלה בספטמבר  את ההיתר הסביבתי הראשון מאז ומעולם להקמת מסוף גט"ם באזור רוטרדם.

 

קבלת ההיתר מאפשרת להתחיל את בעבודות להקמת מסוף הגט"ם 'ליאון-גז' ביורופורט ב- 2010. 'וופק' ו'גזיוני' מתכננות אף הן להפעיל את המסוף שלהן, 'גייט טרמינל', ב- 2010.

 

רשות נמל רוטרדם תשקיע בתשתיות והחברות ישקיעו בבניית מתקני רה-גיוז (רה- גזיפיקציה) ומכלי אחסון. מסוף 'ליאון-גז' מתוכנן לעיבוד 9 מיליארד ממ"ק בשנה, וניתן יהיה להרחיבו ל- 18 מיליארד ממ"ק בשנה. כושר העיבוד של 'גייט-טרמינל' – 5 מיליארד ממ"ק גט"ם בשנה.

 

'פור-גז' כבר מנהלת מו"מ עם ספקי גט"ם ועם רוכשים, אולם לא חתמה עדיין על הסכמים. עתה החל מרוץ על השליטה בשוק הגט"ם ברוטרדם.

 

(Fairplay, 26.10.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03