חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

מיזוג GdF – Suez עדיין תקוע

 

כל חברה מאשימה את רעותה בעיכובים ובדחיות המאיימים לסכל את תוכנית ממשלת צרפת ליצור ענק אנרגיה אירופי. שני בתי משפט צרפתים תמכו בדרישת מועצת העובדים של חברת הגז הצרפתית הממלכתית, GdF, לקבלת מידע נוסף על המיזוג השנוי במחלוקת. 

 

'סואז' טענה בהודעה לעיתונות ש"היא ממתינה להצעות מ'גז דה פראנס', אף שמקורות מקורבים לעסקה מסרו שהמו"מ בין שתי החברות התקדם, ובעלי מניות 'סואז' יקבלו מחיר גבוה יותר ממה שסוכם תחילה. המיזוג נדחה ככל הנראה לשנה הבאה, במועד קרוב מדי לבחירות בצרפת.

 

ממשלת בלגיה שינתה את עמדתה: תומכת במיזוג  

ממשלת בלגיה הסירה את התנגדותה למיזוג השנוי במחלוקת לאחר ששתי החברות, GdF  ו- Suez, הסכימו להתיר לחברות מתחרות לשלוט ב- 30% משוק האנרגיה הבלגי. ההסכם שסילק מחסום משמעותי מהדרך אל המיזוג, צפוי לעורר מחלוקת חריפה עם רשויות האיחוד האירופי.

 

ממשלת בלגיה חששה מהשלכות המיזוג על שוק האנרגיה המקומי. חברת החשמל הגדולה במדינה, 'אלקטראבל', נמצאת בבעלות 'סואז', ולחברת הגז הצרפתית, GdF, נתח ב- SPE, חברת החשמל השנייה בגודלה במדינה. החברה הממוזגת היתה אמורה גם לשלוט או לשלוט חלקית בנתח משמעותי מרשתות החלוקה של חשמל וגז בבלגיה, ובתשתיות אנרגיה חיוניות אחרות.

 

המניע העיקרי של בריסל היה להבטיח שלפחות 2 חברות נוספות יוכלו לפעול בהצלחה בשוק האנרגיה הבלגי, שללא ההסכם היה נשלט כולו על ידי החברה הממוזגת. חברת החשמל הבלגית SPE תפיק ככל הנראה את היתרונות הרבים ביותר מן ההסכם, משום שתוכל לקבל הספקת חשמל מ'אלקטראבל'.

   

'סואז' הסכימה לוויתורים נוספים הכוללים התחייבות לא להעלות את תעריפי החשמל לצרכנים הפרטיים ב- 5 השנים הבאות, ותשלום של כ- 127 מיליון דולר לממשלת בלגיה.

 

(Financial Times, 8.10.06, 23.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03