חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

מיזוג אנרגיה ספרדי – בריטי:

'איברדרולה' תרכוש את 'סקוטיש פאואר' תמורת 22.48 מיליארד דולר

 

חברת האנרגיה הספרדית 'איברדרולה' הציעה לרכוש את חברת האנרגיה הבריטית 'סקוטיש פאואר' תמורת 22.48 מיליארד דולר במזומן ובמניות, וציינה את ראשית גל המיזוגים והרכישות במשק האנרגיה האירופי, שעוכב עד כה בשל מאבקים פוליטיים ומשפטיים.

 

מועצת המנהלים של 'סקוטיש פאואר', חברת החשמל החמישית בגודלה בבריטניה, קבלה את ההצעה והמליצה לבעלי המניות לאשר את העסקה. העסקה מותנית באישור של 74% מבעלי מניות החברה הבריטית, ובאישור רשויות האיחוד האירופי וארה"ב.

 

ל'איברדרולה', חברת החשמל השנייה בגודלה בספרד (לפי מכירות) נכסים באמריקה הלטינית והיא אחת מיצרניות האנרגיה המתחדשת הגדולות בעולם, אולם היא לא הרחיבה את פעילותה בשוק האירופי. 'סקוטיש פאואר', שדחתה אשתקד הצעת רכש נמוכה יותר של 'אי. און', הגרמנית, פועלת בבריטניה ובארה"ב.

 

חברות האנרגיה האירופיות מנסות עתה להתרחב לפני הליברליזציה המלאה הצפויה בשוק האנרגיה. 'אי. און' שקועה במאבק לרכישת 'אנדסה', חברת החשמל הגדולה בספרד, ו'גז דה פראנס' ו'סואז' מנסות להשלים את המיזוג ביניהן וליצור ענק אנרגיה צרפתי (ר' ידיעה נפרדת המדור זה).

 

גל המיזוגים שטף כבר חברות תקשורת, תשתית ובנקים אירופיים, וחברות החשמל האירופיות הצטרפו באיחור לחגיגה. החברות האירופיות רוכשות נכסים גם במזרח אירופה, במדינות שהצטרפו לאחרונה לאיחוד. על חברות החשמל לזכות ביתרון הגודל, על מנת לעמוד מול התנודות החדות במחירי חומרי הגלם והרגולציה.

 

(Wall Street Journal, 28.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03