חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

'בי. פי.' הפעילה מחדש את שדה הנפט הענקי 'פרודהו ביי' באלסקה   

 

'בי. פי. אקספולריישן (אלסקה)' הודיעה ב- 22 בספטמבר על הפעלה מחדש של החלק המזרחי של שדה הנפט הענקי 'פרודהו ביי', שהושבת ב- 10 באוגוסט בשל דליפה ו"בעיה רצינית של חלודה בצינורות". הירידה בתפוקת השדה הזניקה את מחירי הנפט בעולם ועוררה ביקורת על תהליכי התפעול והבקרה בחברה. 

 

שדה הנפט 'פרודהוי ביי' מפיק כ- 400 אלף ח/י נפט, כמחצית מתפוקת המדרון הצפוני באלסקה, וכ- 8% מתפוקת הנפט של ארה"ב. 'בי. פי.' השביתה את הפעילות בצד המזרחי של השדה בשל דליפה וחשש להתפשטות חלודה באחד משלושת הצינורות המזרימים את הנפט לצינור הנפט המרכזי 'טרנס אלסקה'.

 

בצד המערבי של השדה התגלתה בחודש מארס דליפה של 270 אלף גלונים נפט (כ- 6,400 חביות)  הדליפה הגדולה ביותר אי פעם במדרון הצפוני ( ר' דליפת נפט זיהמה את המדרון הצפוני באלסקה', דפי מידע 318). בעקבות הדליפה פתחו רשויות ארה"ב ואלסקה בחקירה פלילית נגד החברה.

 

שתי הדליפות נגרמו ככל הנראה בשל חלודה בצינורות. "אנו מפעילים עתה שדה מים ענקי", אמר אחד ממנהלי 'בי. פי.', והסביר שכ- 75% מתפוקת השדה הם מים המאיצים את החלדת הצינורות. החברה החליטה להשבית את השדה לאחר שבדקה כ- 40% מהצינורות, בעקבות הדליפה הקודמת.

 

'בי. פי.' מסרה שהיא נוקטת בדרכים שונות לאיתור חלודה בצינורות, כולל בדיקות בקרני רנטגן ובאולטרה סאונד, והיא מנסה למנוע את ההחלדה באמצעות הזרמת כימיקלים מונעי חלודה. החברה הבהירה שהיא מעסיקה כ- 60 - 70 עובדים מדי יום באיתור ובבדיקת נזקי חלודה ומשקיעה 72 מיליון דולר בשנה לתחזוקה מונעת.

 

נזקים אדירים

תפוקת הנפט של השדה ירדה ל- 150 אלף ח/י בעקבות ההשבתה של הצד המזרחי, ו'אקסון-מוביל' ו'קונוקו-פיליפס', השותפות של 'בי. פי.' (המפעילה) ב'פרודהוי ביי', הודיעו ללקוחותיהן שלא יוכלו לעמוד בהתחייבויות לספק נפט מאלסקה.  

 

סגירת השדה פגעה בצינור הנפט 'טרנס אלסקה', המזרים את הנפט מהשדה למסוף הנפט 'ואלדז' שבדרום אלסקה. ההזרמה בצינור, שאורכו כ- 1,200 ק"מ,  ירדה ל- 597 אלף ח/י לאחר ההשבתה, וחברת 'אלייסקה', מפעילת הצינור, מקווה להגדיל את ההזרמה ב- 20 אלף ח/י, עד ל- 620 אלף ח/י, אם תצליח 'בי. פי.' במאמציה להזרים את הנפט דרך צינורות אחרים.

 

ההודעה על השבתת השדה העלתה את מחירי הנפט ב- 2%, והם רשמו בלונדון שיא של 78 דולר לחבית. נזק גדול נגרם גם למדינת אלסקה, שהנפט מממן כ- 80% מתקציבה. ההפסד לקופת אלסקה מהשבתת השדה נאמד ב- 6.4 מיליון דולר ליום.

 

עוד תקלה

מבוכה נוספת נגרמה ל'בי. פי.' כשצינור נפט השתחרר ממקומו ונפל לקרקע, לאחר שחודשה הזרמת הנפט במקטע שנבדק ואושר. לפי החברה, נשברה יציקת האלומיניום המקבעת את הצינור גבוה מעל פני הקרקע, ולא נגרם לצינור נזק הנראה לעין.

 

בעלי המניות תובעים  

קבוצה של בעלי מניות הגישה תביעה משפטית נגד בכירי 'בי. פי.' ונגד חברי מועצת המנהלים שלה, בטענה שהזניחו את תחזוקת הצינורות שהונחו לפני 30 שנה, אף שידעו על בעיות החלודה. 

 

'בי. פי.' אינה נוהגת להגיב על תביעות משפטיות, אך דובר החברה הודה שעתה הסתבר שתוכנית התחזוקה למניעת החלודה כשלה.

 

בעלי המניות לא נקבו בסכום הנזק בתביעה שהוגשה לבית המשפט בניו יורק. הם טוענים שמנהלי החברה נמנעו מלהקצות סכומים נוספים לתיקון הצינורות, אף שידעו על בעיית החלודה, והעדיפו "לסחוט עוד רווחים - 7.3 מיליארד דולר ברבעון האחרון -  על חשבון תחזוקה נאותה של הצינור ורווחי החברה בעתיד".

 

ללמוד מניסיון 'אקסון-ואלדז'

האם תהפוך השבתת 'פרודהוי ביי' לנקודת מפנה ל'בי. פי.' כפי שדליפת הנפט מ'אקסון-ואלדז' היתה ל'אקסון-מוביל', שואל 'פיננשל טיימס'. דליפת הנפט הענקית מהמכלית 'אקסון-ואלדז' ב- 1989 זעזעה את החברה הענקית שהחליטה לשנות את מדיניותה. 

 

החברה שינתה לחלוטין את הטיפול בבעיות בטיחות, את מדיניות הניהול ואת התקשורת עם גורמים חיצוניים ועם העובדים, והפכה לחברת האנרגיה שניהולה נחשב לטוב בעולם.

 

השבתת שדה הנפט והדליפה שארעה כמה חודשים קודם לכן, מצטרפים לרשימה ארוכה של אירועים שליליים, החל מהפיצוץ בבית הזיקוק של 'בי. פי.' בטקסס בו נהרגו 15 בני אדם ונפצעו עשרות, וכלה בתביעה על קשירת קשר לקביעת מחירים בשוק הפרופן.

 

'בי. פי.' ורשויות מדינת אלסקה יתקשו לענות על השאלה המטרידה ביותר: כיצד הידרדרו הצינורות שהיו בפיקוח הדוק של הרשויות באחת המדינות המפותחות בעולם?

 

מקורות:

(11.9/06, Oil & Gas Journal on line)

(The Economist, 12.8.06)

(WSJ, 9.8.06, 12.8.06, 17.8.06, 11.9.06, FT, 8.8.06, 17.8.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03