חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

נדנדת מחירי הנפט

כשמחירי הנפט צונחים קל לאנליסטים ולסוחרים לקבוע שתם עידן הנפט היקר, וכשהמחירים ממריאים אל-על הם נוטים לצפות את המשך מגמת העליות עד לשיא של  100 דולר לחבית. 

 

במחירי החוזים להספקה עתידית נרשמה מאז יולי ירידה של 22%, אולם מרבית האנליסטים סבורים בכל זאת שלא חל שינוי בתחזית לטווח הרחוק, ושצניחת המחירים היא תגובה זמנית. הם מתבססים על ניסיון השנתיים האחרונות, כשהירידות במחירי הנפט בתום עונת הקיץ הפכו במהירות לעליות תלולות.

 

הגורמים התומכים בתחזיות לעלייה במחירי הנפט כוללים התאוששות בצמיחה הכלכלית בארה"ב בעקבות מחירי הנפט הנמוכים, המשך הגידול בביקוש במדינות המתפתחות, העימות עם איראן שנרגע (אך לא נפתר) והירידה בתפוקת הנפט של ונצואלה.

 

מדינות אופ"ק ממשיכות לנצל כמעט את כל כושר התפוקה וכושר הזיקוק עדיין מוגבל, אולם התחזיות לגידול בכושר התפוקה של מדינות שאינן חברות באופ"ק ימתנו את עליית המחירים ב- 2007, צופה שבועון הנפט 'פטרוליום אינטליג'נס וויקלי' ((PIW. תחזית זו תלויה בלוחות הזמנים של המיזמים השונים, וההודעה של 'בי. פי.' על פיגור בלוח הזמנים במפרץ מקסיקו משקפת את שבריריותה.

 

ירידת מחירי הנפט ציננה את התלהבות המשקיעים וקרנות הגידור שהפכו לזהירים יותר. המשקיעים הושפעו גם מהירידה בביקוש לנפט במדינות הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) ומצניחת מחירי הבנזין בארה"ב.

 

(מקור: 25.9.06, PIW)

 

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03