חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
הסנדלר היחף: מחסור בגז במדינות המפרץ

40% מעתודות הגז הטבעי בעולם נמצאות במזרח התיכון, אולם התפוקה המקומית לא מצליחה להדביק את הגידול החד בביקוש המקומי, בעיקר לייצור חשמל.

 

מדינות המפרץ הפרסי (למעט קטאר) החלו לייבא גז טבעי מנוזל ((LNG כי אינן יכולות לספק את הביקוש המקומי. במדינות המפרץ, מסתכמת צריכת הגז הטבעי, המנוצל בעיקר לייצור חשמל, ב- 17 מיליארד רגל מעוקבת ביום. התפתחות תעשיות האלומיניום והפטרוכימיה והגידול בהתפלת מים, תורמים אף הם לגידול בביקוש לגז.

 

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) צופה שההאטה הכלכלית במדינות המפרץ תהיה קצרה, ושהכלכלה תשוב במהרה לצמוח ב-  4.2% בשנה ותגרום לגידול בביקוש לגז טבעי.

 

 כוויית הפכה למפיקת הפחמימנים הראשונה מהמפרץ הפרסי שנאלצת לייבא גט"מ (LNG) על מנת להתגבר על מחסור בגז בעונה של שיא ביקוש לחשמל. המחסור גרם להפסקות חשמל בשל הפעלת מתקני מיזוג אוויר.

 

כוויית בחרה בטכנולוגיה חדשנית שאפשרה פיתרון מהיר (פחות משנתיים מיום החתימה על ההסכם ועד להספקה, לפי (MEES, ועומדת לחנוך מתקן רה-גיוז (רה- גזיפיקציה) צף מתוצרת 'אקסלרייט', האמריקאית. המתקן שיעגון מול חופי כוויית, יזרים 500 – 600 מיליון רגל מעוקבת גז טבעי ביום בחודשי הקיץ, מאפריל ועד אוקטובר.

 

"מסוף קיצי" נוסף יחל לפעול בקיץ 2010 בדובאי. המסוף בדובאי יהיה אף הוא מתקן רה-גיוז ואחסון צף, של 'גולאר LNG. היצרנית חכרה את המכלית 'גולאר פריז' לתקופה של 10 שנים והפכה אותה למתקן גט"מ צף.

 

בערב הסעודית יש מחסור בגז למרות שעתודות הגז שלה מסתכמות ב- 226 טריליון רגל מעוקבת. הממלכה מתכננת לספק את הביקוש לאנרגיה בעתיד באמצעות נפט. מרבית תפוקת הגז הסעודית (7 מיליארד רגל מעוקבת ביום) היא גז לוואי הנפלט בשדות הנפט בעת ההפקה, ומוזרק בחזרה להגברת התפוקה.

 

בקטאר הושבת מתקן גט"מ בשדה צפון, לאחר שהתגלה שהגז בשדה צפון מכיל כמויות משתנות של גופרית. קטאר מצליחה לספק את הביקוש המקומי, אולם מיזמי גז חדשים הוקפאו עד לפתרון הבעיות בשדה צפון.

 

בעומן, יצואנית הגט"מ השנייה בגודלה במפרץ, לא פועלים המתקנים במלוא כושר הייצוא, על מנת לספק קודם כל גז לשוק המקומי. מוסקט, חברה נוספת באיגוד מדינות המפרץ, מבקשת לייבא גז בצינור מאיראן או ממדינות שכנות אחרות.

 

איחוד הנסיכויות ועומן שוקלות פתרונות נוספים לטווח קצר, כתחנות כוח פחמיות. לטווח הארוך נבחנות חלופות אחרות, אנרגיה גרעינית, אנרגיה של הרוח ואנרגיה סולארית.

(Fairplay, 2.7.09)       

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03