חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

רוסיה מסכלת את מאמצי האיחוד האירופי לגיוון מקורת הספקת האנרגיה

 

עסקת יצוא הגז בין רוסיה, טורקמניסטן וקזחסטן מהדקת את שליטת 'גאזפרום' בשוק הגז האירופי ומסכלת את המאמצים שמשקיעה אירופה בניסיון לגוון את מקורות הספקת האנרגיה.

 

האסטרטגיה של מוסקבה מצליחה לסכל את הניסיונות של האיחוד האירופי לגוון את מקורות הספקת האנרגיה, למרות המאמצים של בריסל. הדוגמה האחרונה היא ההסכם להנחת צינור לייצוא גז, שחתמו במאי ראשי המדינות של רוסיה, טורקמניסטן וקזחסטן.

 

ההסכם הבטיח ל שהגז יזרום ממרכז אסיה צפונה דרך רוסיה, במקום מערבה דרך הים הכספי לאירופה, והנחיתה מהלומה נוספת על מיזם צינור הגז 'נאבוקו'. סיכויי ההיתכנות של מיזם זה, שנציבות האיחוד האירופי ציינה שהוא בעל "עדיפות אסטרטגית", הולכים ופוחתים בחודשים האחרונים.

 

'נאבוקו' הוא צינור "אנטי רוסי" המתוכנן להזרים גז ממרכז אסיה ומהמזרח התיכון דרך טורקיה לאירופה. התוכנית ספגה מהלומה נוספת לאחר שהונגריה החליטה לתמוך בצינור גז מתחרה שיוזמת 'גאזפרום': תוספת לצינור הגז 'הזרם הכחול' שמחבר בין רוסיה לטורקיה, ולא לתמוך בצינור הגז 'נאבוקו'.

 

העסקה האחרונה במרכז אסיה עלולה לחסל כליל את סיכויי מיזם 'נאבוקו'.  מנהיגי האיחוד האירופי חזו גז טורקמני וקזחי הזורם בצינור שחוצה את הים הכספי ומתחבר לצינור 'דרום קווקז', המקשר את 'שה-דניז', שבאזרבייג'ן לטורקיה. הסיכויים שתוכנית זו תתממש פחתו מאוד לאחר ההסכם המשולש שנחתם במאי.

 

עסקה מקיפה יותר

ההסכם שנחתם בטורקמניסטן מניח את המסגרת לעסקה מקיפה יותר, שאמורה להיות מאושררת בספטמבר, כשיפורסמו שמות החברות שיניחו את הצינור ברוסיה. 'גאזפרום' תשלם 100 דולר ל- 1,000 ממ"ק גז מטורקמניסטן החל מ- 2009, כשהיקף הייצוא יעמוד על 10 מיליארד ממ"ק בשנה. היקף הייצוא יוכפל ל- 20 מיליארד ממ"ק ב- 2012.

 

סין נמנית עם המאוכזבות מהזרמת הגז צפונה לרוסיה. בייג'ינג פעלה במשך תקופה ארוכה למען "מסדרון גז" מטורקמניסטן, כדי להבטיח הספקת גז לסין. אולם הביקוש הסיני לגז מיובא, שהיה במפתיע נמוך מהצפוי, דחף את טורקמניסטן לקבל את ההצעה הרוסית.

 

שר האנרגיה של ארה"ב, סמיואל בודמן, אמר שההסכם הינו חדשות רעות לאירופה, משום שהוא מרכז כמויות נוספות של גז בידיים של ספק אחד. האמריקאים משקיעים מאמצים רבים על מנת לזכות בהשפעה במרכז אסיה, שתוכל לחסום הסכמים כאלו.

 

לרוסיה אלו הן חדשות טובות. ההסכם מקנה לה יתרון אסטרטגי מול האיחוד האירופי, ו'גאזפרום' זוכה בהספקת גז שיסייע למנוע משבר הספקה בשוק המקומי. משקיפים מעריכים של'גאזפרום' יהיו חסרים עד ל- 100 מיליארד ממ"ק גז בשנה ב- 2010.

 

העסקה חושפת פעם נוספת כמה בעיות באסטרטגיה של האיחוד האירופי בנושא יבוא גז ממרכז אסיה. בריסל מודאגת יותר ויותר מאמינות הספקת האנרגיה של מוסקבה, בעקבות הפסקות בהספקה הגז מרוסיה ב- 2006 וב- 2007 בעת המשבר בינה לבין אוקראינה ובלרוס (בהתאמה).

 

האיחוד האירופי קיווה שהגז ממרכז אסיה יקטין את הסיכון להפרעות בהספקה, אולם מדיניות זו היתה תמיד נושא לוויכוח. ספק אם שליטי טורקמניסטן וקזחסטן ראויים לאמון  רב יותר משליטי רוסיה. בבריסל הניחו הנחה בלתי מבוססת נוספת כשציפו לראות את הגז האיראני זורם דרך צינור 'נאבוקו'.

 

עוד הנחה בלתי מבוססת היא אומדן עתודות הגז הטורקמניות. לפי מנכ"ל קרן האנרגיה הממלכתית של רוסיה, קונסטטין סימונוב, טוענת טורקמניסטן מדי שבוע כי גילתה שדה גז חדש הדומה ל'שטוקמנס', אולם איש אינו יודע כמה שדות כאלו קיימים במציאות. איש גם אינו יכול להבטיח שמדינות מרכז אסיה ימכרו את הגז במחיר זול יותר מרוסיה.

 

רוסיה מאמינה שיש לה את הכוח החוקי, הפוליטי ואפילו הצבאי, למנוע את מימוש מיזם  צינור הגז ה'טרנס-כספי'. בניית הצינור מציבה אתגרים טכנולוגים מסובכים, אולם חלוקת הים הכספי בין המדינות השוכנות לחופיו הינה מסובכת פי כמה. רוסיה אינה מתכוונת להתיר הסכם הקובע גבולות ימיים, שיאפשרו הנחת צינור תת ימי בים הכספי.

 

עדיין מוקדם לקבוע אם התוכנית להנחת צינור 'נאבוקו' חוסלה סופית, משום שעדיין נותר  ל"צינור הווירטואלי", כפי שכינה אותו מנכ"ל 'גאזפרום', אלכסנדר מדוודב, שמץ של סיכוי. בהונגריה יש מחלוקת על תמיכת הממשלה בצינור "הזרם הכחול" ויתכן שינוי במדיניות המוצהרת, חרף כל הצהרות הממשלה.

 

אפשרות מסקרנת

טורקמניסטן וקזחסטן יכולות להניח קטע אחר קטע מצינור תת-מימי בים הכספי, מבלי לקבל היתר מהמדינות השכנות, לפי ולאדימיר סוקורו, יועץ ב'קרן ג'יימס טאון'. חברת הנפט המלזית 'פטרונס', מניחה עתה צינור שיחבר בין 'גוש 1' בשטח טורקמניסטן לבין שדה הנפט 'אזרי-שיראג-גונשלי' באזרבייג'ן.

 

צינור זה עשוי להיות המקטע הראשון בצינור שיחבר בין שתי המדינות. הוא מרוחק מהחוף ויקשה על רוסיה להתנגד לו מנימוקים חוקיים. לאחר שהמקטע הראשון יונח, תוכל קזחסטן להתחבר אליו וליצור גרסה חדשה של הצינור ה'טרנס כספי'.

 

הסבירות שתוכנית זו תצא לפועל אינה גבוהה. רוסיה הצליחה לשכנע את כל מדינות בריה"מ לשעבר שעליהן לכבד את רצון מוסקבה, ולכן תוכל כנראה למנוע מטורקמניסטן ומקזחסטן לדבוק בתוכנית. כאן נחשף קושי נוסף בפני האיחוד האירופי: לפעול נגד  מוסקבה במדינות שחשיבותן האסטרטגית לרוסיה רבה. מוסקבה פועלת במהירות ובנחישות, בניגוד לאיחוד האירופי הדוגל בדיפלומטיה שקטה ואיטית.

 

מועצת האיחוד האירופי מדגישה את חשיבות תוכנית 'אינוגייט', יוזמה שמטרתה לפתח מסדרון אנרגיה ממרכז אסיה לאירופה. האיחוד האירופי מודע למגבלותיו, כותב 'פטרוליום אקונומיסט', ומציין שהכישלון בקידום מיזם 'נאבוקו' משקף גם את ההתייחסות לבעיית אבטחת הספקת האנרגיה.

 

(Petroleum Economist, 6/07)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03