חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

נאט"ו חוששת ממזימה רוסית להקמת קרטל גז דמוי אופ"ק

 

מחקר סודי של מומחי הכלכלה של נאט"ו מזהיר את הברית הצבאית מפני ניסיון רוסי להקים את 'אופ"ק גז', קרטל מפיקות גז דמוי אופ"ק, שיחזק את כוחה של רוסיה מול אירופה. המחקר שנשלח לשגרירי 26 מדינות האיחוד האירופי, מתריע מפני קרטל גז שעלול לכלול את רוסיה, אלג'יריה, קטאר, לוב, מדינות מרכז אסיה ואולי אף את איראן.

 

ועדת הכלכלה של נאט"ו סבורה שרוסיה עשויה לקדם מדיניות אנרגיה שתסייע לה להשיג את יעדיה הפוליטיים, בעיקר מול שכנותיה, גרוזיה ואוקראינה. דובר הקרמלין הכחיש שרוסיה מנסה להקים קרטל וטען שהטענה מחוסרת בסיס לחלוטין.

 

האיום הגדול על מחירי הגז נגרם על ידי רוסיה שנמנעת מלהקצות את ההשקעות הנדרשות בהרחבת כושר התפוקה, סבורים בכירים בחברות אנרגיה מערביות. הם מציינים שמוסקבה  מנסה גם לשכנע מפיקות אחרות, כאלג'יריה, להגביל את ההשקעות.

 

רוסיה מספקת כ- 24% מצריכת הגז האירופית, והספקיות הגדולות האחרות הן נורבגיה, המספקת 13% מהצריכה, ואלג'יריה, המייצאת בעיקר לספרד ולפורטוגל, ומספקת כ- 10% מצריכת הגז האירופית.

 

הסחר בגז טבעי, בניגוד לסחר בנפט, מבוסס ברובו על הסכמים לזמן ארוך, ונראה שיצואניות גז גדולות כקטאר, נורבגיה וניגריה, נרתעות מלהצטרף לקרטל. 'גאזפרום' מייצאת בעיקר לאירופה ותלויה בשוק הגז האירופי, בגלל ההגבלות על מחירי הגז הטבעי בשוק הרוסי.

 

(Financial Times, 14.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03