חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
נשק חדש למלחמה בכתמי נפט: צמר
טכנולוגיה סביבתית: צמר עשוי להיות הפתרון הטוב ביותר לניקוי כתמי נפט בים.

העיר ביילה בצפון איטליה הא מרכז לייצור צמר והבית של ארמנגילדו זאנגה, מותג אופנה עילית. קבוצת אנשי עסקים מהעיר מקדמת יוזמה הרחוקה מאוד מתצוגות אופנה: שימוש בצמר, דוחה מים וסופג נפט מצטיין, לניקוי כתמי נפט בים.

הרעיון עלה במוחם לאחר אסון 'דיפווטר הורייזון' במפרץ מקסיקו, והם סבורים שהצמר יהיה יעיל יותר בניקוי כתמי הנפט מה"בומים", הכימיקלים והאמצעים האחרים בהם השתמשו אשתקד.

'טכנומכניקה בייליסה', חברת הנדסה המייצרת מכונות לתעשיית הצמר, ערכה בתחילת השנה ניסויים בבדי צמר כדי לבדוק אם יצליחו לספוג נפט. הניסויים הוכתרו בהצלחה. בד צמר גס (הסוג הזול ביותר שעובי סיביו הוא 25 – 40 מיקרון) הצליח לספוג כמות מזוט כבד העולה פי 10 על משקלו. יתרה מכך, ניתן היה לסחוט את הבד ולהשתמש בו שנית. יכולת הספיגה של בד הצמר לא נפגעה אפילו לאחר 12 פעמים של שהייה בנפט למשך 15 – 20 שניות.

הצעד הבא הוא ניסוי במים מחוץ למעבדה עם ערכה לספיגת נפט. אנשי העסקים, המכנים את המיזם שלהם: מערכת אקולוגית למחזור צמר, רשמו פטנטים על ערכה המותקנת במכולה שניתן להציבה על סירות לטיפול בכתמי נפט קטנים, ועל מערכת גדולה יותר שתותקן על ספינות לטיפול בכתמי נפט גדולים.

המערכת הגדולה כוללת "בומים" חיצוניים המותקנים בצדי הספינה לאיסוף הנפט מהים אל הצמר, מסביר מריו פלונר, מנכ"ל 'טכנומכניקה בייליסה'. הספינה תנוע בתוך כתם הנפט והבד הספוג בנפט ייאסף באמצעים מכניים לספינה. טיפות המים שבצמר תנשורנה במהלך האיסוף לספינה, ועל הסיפון ייסחט הצמר להוצאת הנפט ויהיה מוכן לשימוש חוזר.

עלות ההתקנה של ערכה הכוללת כ- 10 טון צמר על גבי ספינה באורך של 50 מטרים נאמדת ב- 1.4 מיליון דולר. בתנאים אופטימליים די בכך כדי לסלק מן הים יותר מ- 1,000 טון נפט. פלונר סבור שלניקוי הדליפה של 5 מיליון חביות נפט הנפט באסון 'דיפווטר הורייזן' במפרץ מקסיקו, היו דרושים 7,000 טון צמר.

מחיר 1 ק"ג צמר כיום הוא פחות מ- 1 דולר לק"ג, הוצאה שחברות הנפט הגדולות יוכלו לעמוד בה בקלות והכנסה נאה למגדלי הכבשים.

(The Economist Technology Quarterly, 3.9.11)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03