חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

ה"בום" הגרעיני

 

כאשר גוברים החששות מפני בעיות הספקה ואקלים - מתחדש העניין באנרגיה גרעינית

 

מפעל הפלדה היפאני 'ג'פאן סטיל וורקס' מעורר קנאה, בשל הביקוש הגדול למוצריו. לבניית כור בתחנת כוח גרעינית דרושים מוטות פלדה ענקיים, שמשקלם יכול להגיע ל- 240 טון כל אחד, והמפעל היפאני הוא אחד מהמפעלים המעטים בעולם שיכולים לייצר מוטות אלו.

 

מספר ההזמנות של המפעל הוכפל בשנתיים האחרונות וכושר הייצור הורחב. ירידת קרנה של התעשייה הגרעינית במדינות המערב ב- 3 העשורים האחרונים הותירה מעט מפעלים פעילים. צבר ההזמנות העמוס יחייב את המפעל לעבוד בתפוקה מלאה עד סוף 2010, ותתכן הרחבה נוספת של כושר הייצור.

 

התעשייה הגרעינית מתעוררת באסיה, בניגוד למדינות המערב המוטרדות מבעיות בטיחות. תחנות הכוח הגרעיניות במערב מתיישנות, אף שהן מהוות נתח נכבד  מכושר ייצור החשמל: 18% בבריטניה, 19% באמריקה ו- 80% בצרפת. החלפתן בתחנות כוח פחמיות תביא לגידול מהיר בפליטות פחמן דו חמצני, ומכאן העניין המחודש באנרגיה גרעינית.

 

פינלנד בונה עתה תחנת כוח גרעינית, וצרפת, אוהדת ותיקה של אנרגיה גרעינית, הזמינה תחנת כוח אחת. בריטניה מתכוונת להאיץ את הליכי התכנון להקמת כורים גרעיניים, ובגרמניה מתלהט הויכוח הציבורי בנושא ההשבתה ההדרגתית של תחנות הכוח הגרעיניות.

 

ביבשת אמריקה בה פועלות 104 מתוך 443 תחנות הכוח הגרעיניות הפועלות בעולם, לא נבנתה תחנת כוח גרעינית חדשה מאז התאונה ב'טרי מייל איילנד' בפנסילבניה ב- 1979.  תחנות כוח שהיו בשלבי בנייה הושלמו, אולם רבות מהן הפכו לנטל.

 

'החברה לשירותים ציבוריים של ניו-המפשייר', פשטה את הרגל ב- 1988 בעיקר בגלל הוצאות בלתי צפויות של תחנת הכוח הגרעינית שלה, אולם מאז נרשמו 3 שינויים עיקריים:

 

השינוי הראשון הוא רפורמה בהליכי הענקת ההיתרים שבוצעה בשנות ה- 90, והשינוי השני הוא נושא התחממות האקלים, שהיה "נקודה מפנה בתהליך קבלת ההחלטות". השינוי השלישי הוא חוק מדיניות האנרגיה של 2005, שעודד יצור תחליפי אנרגיה הן בצורת הקלות במס והן בתנאי מימון נוחים.

 

החוק שמעניק לתעשייה הגרעינית זיכוי מס של 1.8 סנט לקוט"ש, הקצה 1.25 מיליארד דולר לפיתוח טכנולוגיות חדשניות ו- 2 מיליארד דולר לביטוח נגד עיכובים ביורוקרטים. על מנת לקבל זכאות במסגרת החוק, יש להגיש את הבקשה עד לסוף השנה הבאה.

 

22 חברות כבר הודיעו לוועדה לפיקוח גרעיני(NRC) שהן מתכננות להקים 32 תחנות כוח גרעיניות חדשות. הספקים מתכוננים. "אנו מגייסים כסף ואנשים, אנחנו מהמרים על אנרגיה גרעינית", אמר 'אנדי וויט', נשיא החטיבה הגרעינית של ג'נרל אלקטריק'.

 

החברה הצרפתית 'אריבה', שבונה את הכור בפינלנד, רכשה ב- 2006 את  'שפארסטיל', שמייצרת פלדה עבור כורים גרעיניים. 'טושיבה' רכשה את 'וסטינגהאוס', שהחליפה כמה  בעלים בעשור הקודם. עתה מנסים גם 'מיטצובישי תעשיות כבדות' ויצרנים אחרים לקבל תווי תקן המתאימים לשוק האמריקאי.

 

שלושה מוקשים זרועים עדיין בדרכה של התעשייה, והראשון שבהם הוא נושא הפסולת הגרעינית. משרד האנרגיה של ארה"ב הוציא 9 מיליארד דולר על מחקרים באתר ההטמנה העיקרי המיועד להטמנת פסולת – הרי היוקה, אולם עדיין לא התקבלה החלטה.

 

העדר אתר הטמנה לטווח הארוך עשוי להיות פחות בעייתי ממה שנראה תחילה. הוועדה לפיקוח גרעיני(NRC) סבורה שניתן להטמין את הפסולת בביטחון לתקופה של 100 שנה בחביות אפופות בגז, ובתקופה זו לנסות למצוא פיתרון מוצלח יותר.

 

הבעיה השנייה המעיקה על התעשייה היא החשש מטרור.  הוועדה סבורה שהכורים הגרעיניים הבנויים מקירות בטון בעובי של מטר, מוגנים מפני מתקפות טרור, אולם הטרוריסטים עלולים להפתיע ויש רבים שאינם משוכנעים מדברי ההרגעה של הרשויות.

 

הבעיה השלישית היא המחיר הגבוה יחסית של יצור חשמל מאנרגיה גרעינית. לפי מחקר שנערך במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ((MIT מסתכמת עלות יצור חשמל גרעיני ב-  6.7 סנט לקוט"ש, לעומת 4.2 סנט ל- קוט"ש לחשמל שמופק בתחנות כוח פחמיות.

 

היצרנים טוענים שאין לשפוט את תחנות הכוח הגרעיניות על פי ניסיון העבר, בשל השיפורים הטכנולוגיים שהפחיתו את עלות הייצור. החריגות בתקציב בניית תחנת הכוח של 'אריבה' בפינלנד, אינן תומכות בהנחה זאת.

 

תחנות הכוח הגרעיניות החדשות צריכות להוכיח שהכדאיות הכלכלית שלהן גבוהה משל הישנות, ונראה שאמריקה עשויה לבנות את התחנות האלו. 

 

(The Economist, 2.6.07)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03