חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

שיתוף פעולה בין ממשלת ארה"ב לחברות אנרגיה יניב תחנת כוח פחמית ללא פליטות

משרד האנרגיה האמריקאי ושותפות של חברות אנרגיה (FutureGen Industrial Alliance) ישקיעו 1 מיליארד דולר בהקמת 'פיוצ'ר-ג'ן', תחנת כוח ניסיונית שתונע בפחם ותייצר חשמל ומימן ללא פליטות.

 

שותפות חברות האנרגיה כוללת חברות מכל קצווי העולם: 'אמריקן אלקטריק פאואר', 'בי. איץ' פי. ביליטון', 'קונסול אנרג'י', 'פאונדיישן קול', 'צ'יינה הואננג גרופ', 'קנקוט אנרג'י', 'פיבודי אנרג'י'' ו'סאותרן קומפני'.  השותפות תממן 250 מיליון דולר מכל ההשקעה.

 

השותפות מתכננות להתחיל כבר השנה בהליכים לבחירת האתר להקמת התחנה, ולהגיע להחלטה סופית בסוף 2007. לפי התכנית, תחל 'פיוצ'ר-ג'ן' בייצור חשמל ב- 2012. "הטכנולוגיות המתוכננות לבדיקה במתקן הניסיוני עשויות לאפשר ייצור חשמל בעתיד עם אפס פליטות, בעלות היקרה ב- 10% בלבד מהעלות הנוכחית של ייצור חשמל", לפי ההודעה של משרד האנרגיה האמריקאי.

 

התחנה מבוססת על טכנולוגיות גיוז (גזיפיקציה) של פחם, המונעות פליטות גופרית דו-חמצנית או תחמוצות חנקן, ויוצרת במקומם מוצרי לוואי כדשנים. גיוז הפחם ייצור גז מימן מעושר, שיספק אנרגיה נקייה יותר מפחם לייצור חשמל, או לחילופין, ניתן לנצל את המימן לתאי דלק, שיכולים לייצר חשמל נקי או לשדרג מוצרי נפט בבית זיקוק.

 

יתרון בלעדי נוסף לתחנת הכוח הניסיונית הוא תכנון המאפשר ללכוד את פליטות הפחמן הדו-חמצני, לדחוס אותן לנוזל ולשגר את הנוזל לאחסון במבנים גיאולוגיים עמוק באדמה. היעד הראשוני יהיה לכידת 90% מהפליטות. אחסון הפליטות בעומק של אלפי מטרים יסלק את גזי החממה מהאטמוספרה לצמיתות. 

 

כושר הייצור המתוכנן של 'פיוצ'ר-ג'ן' יהיה 275 מגה-וואט. היעד העיקרי של תחנת הכוח הוא "להדגים כיצד ניתן באמצעים טכנולוגיים להפחית משמעותית את החששות מנזק לאטמוספרה בגלל שימוש בפחם", הבהיר משרד האנרגיה האמריקאי. לארה"ב עתודות פחם נרחבות, שבקצב השימוש הנוכחי די בהן לעוד 250 שנה.

 

מקור: Hydrocarbon Processing, 2/06

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03