חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

קליפורניה בחזית המאבק על איכות הסביבה: תביעה תקדימית נגד יצרני המכוניות וקביעת מכסות לפליטות גזי החממה

 

מדינת קליפורניה הגישה תביעה משפטית ראשונה מסוגה נגד יצרני המכוניות, בגין נזק שגרמו פליטות כלי הרכב. קליפורניה גם תהיה המדינה הראשונה בארה"ב שתטיל מכסות על פליטות גזי החממה.

 

בתביעה המשפטית שהוגשה נגד 'ג'נרל מוטורס', 'פורד', 'טויוטה' ו- 3 יצרניות מכוניות נוספות, טוענת המדינה שפליטות גזי החממה מכלי הרכב שיוצרו ושווקו בקליפורניה גרמו לה נזקים בהיקף של מיליוני דולרים.

 

פליטות כלי הרכב תרמו תרומה משמעותית להתחממות האקלים, הזיקו לאוצרות הטבע, לתשתיות ולסביבה במדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב, טוענת התביעה התקדימית. חוק שאושר לאחרונה בקליפורניה, בתמיכת המושל ארנולד שוורצנגר, איפשר את הגשת התביעה.

 

החוק החדש מחייב את המדינה להקטין את פליטות גזי החממה ב- 25% עד 2020. החוקים  הקובעים שעל יצרניות המכוניות להפחית את הפליטות מהמשאיות ומהמכוניות החדשות כבר אושרו, אולם האכיפה מתעכבת בשל עיכובים באישור תקנות.

 

תקדים המכסות

מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, ומנהיגי בית הנבחרים הודיעו על הסכם שבמסגרתו יוקטנו, עד 2020, פליטות גזי החממה במדינה עד לרמה שנרשמה ב- 1990. צמצום הפליטות יתבצע באמצעות קביעת תקרה לתעשיות הפולטות את הכמויות הגדולות ביותר, כתחנות כוח, בתי זיקוק ומפעלי בטון.

 

ההחלטה של המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב לקבוע מכסות על פליטות גזי חממה, מנוגדת למדיניות ממשלת ארה"ב, שסירבה לאשרר את אמנת קיוטו.

 

ההשלכות של החקיקה החדשה על התעשייה המקומית לא ברורות, משום שעדיין לא גובשו החוק והתקנות, אולם מצדדי החוק, כולל מושל המדינה, סבורים שלא ייגרם נזק לתעשייה. ארגוני התעשיינים והמסחר במדיה, סבורים לעומת זאת, שהחוק החדש יגדיל את העלויות ויפגע בכושר ההתחרות של קליפורניה.

 

קליפורניה, המדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב והכלכלה השישית בגודלה בעולם, מייצרת כ- 2% בלבד מפליטות גזי החממה בעולם. המדינה שהיתה חלוצה בחקיקה שהגבילה את פליטות גזי החממה מכלי רכב, מעוניינת להמשיך ולהוביל את המאבק העולמי למען איכות הסביבה.  

 

ממשל בוש הגיב בחוסר התלהבות ליוזמת קליפורניה. "המדינות השונות בארה"ב חופשיות לקבוע מדיניות כרצונן", אמרה כריסטן הלמר, דוברת מועצת הבית הלבן לאיכות הסביבה. צמצום הפליטות נוסח קליפורניה קל יותר לעומת אמנת קיוטו, שדורשת להקטין את הפליטות עד 2012 ב- 5% מתחת לרמתן ב- 1990.

 

הניסיון הראשון של קליפורניה בחקיקה סביבתית בהיעדר יוזמה פדראלית היה חוק המחייב להקטין ב- 30% את פליטות גזי החממה מכלי רכב חדשים הנמכרים במדינה עד 2016. החוק נתקל בהתנגדות חריפה של תעשיית המכוניות, שחסמה אותו באמצעות הליכים משפטיים.

 

חברות הנפט והגז מתנגדות אף הן ליוזמה החדשה, כפי שהן מתנגדות להצעת החוק המתכוונת להטיל מס על הפקת נפט בקליפורניה, על מנת לממן מחקרים הנושא האנרגיה החלופית.

 

מקורות: (WSJ, 31.8.06 ,PIW, 25.9.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03