חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 
בגדי המלך החדשים של תעשיית האנרגיה הסולארית

תעשיית האנרגיה הסולארית גולשת אל סף משבר, אך בצד הכישלונות יש גם הצלחות גדולות. ירידת המחירים תקל על מיזמים רבים לעמוד בציפיות הבנקים לתשואה. התעשייה הרגילה להצליח, מתקשה להסיר מעליה את בגדי המלכות. בחברות סולאריות רבות משקף הרבעון הראשון ירידה בהזמנות, הפסדים ופיטורי עובדים.

 

תחזיות של אי ודאות 

לא ניתן להתכחש עוד למשבר. לאן מועדות פני השוק הסולארי? כמה מודולים סולאריים יותקנו השנה? אף אחד לא יכול לענות במדויק על שאלות אלו. קיימת הסכמה רחבה שיהיה קשה לפצות על הירידה במכירות בספרד, וספק אם השוק הסולארי יתפתח במהירות גדולה כפי שכמה אנליסטים צפו. אחרים צופים ירידה בשוק או התייצבות ברמה של שנת 2008 (ראה טבלה).

 

שיעור הגידול השנתי בהתקנות פוטו-וולטאיות חדשות בעולם לפי תחזיות שונות

(בג'יגה וואט)¹

השנה

Epia/A.T.

Kearny ²

EUPD Research

iSuppli

Navigant Consulting

Hapoalim Securities

2009

7

5

3.5

5.2  -  6.5

4.9

2010

9

7

5.0

5.4  -  8.5

6.7

2011

13

8

8.7

6.2  -  12.2

10.1

2012

18

10

15.3

11.6 -  18.7

15.1

2013

26

 -

26.0

15.5 -  28.7

  -

 

 

 

 

 

 

 ¹ נתונים מעוגלים. ² על בסיס תרחיש "שינוי מגמה".  

 

הדעות משתנות ממדינה למדינה. קשה לחזות את המגמה, טוענת פאולה מינטס, יועצת בכירה בחברת 'נאביגנט קונסאלטינג'. להערכתה, נעה השנה מגמת השוק בין ירידה של 5% לעלייה של 10%, וב- 2010 צפוי גידול שינוע בין 0% ל- 30%. 

 

לדברי נורברט האהן, מנהל מחלקת מכירות ושיווק בחברת 'אי.בי.סי. סולאר' בגרמניה, ניכר גידול במספר החברות המעוניינות בהתקנת מתקנים סולאריים על גגות גדולים, כמו גם על גגות ביתיים קטנים. המיזמים זוכים למימון מבנק KfW הגרמני, אולם חורף ארוך ועיכובים בתוכניות המימון הבנקאיות גרמו להאטה  בחודשים הראשונים של 2009. דובר הבנק מאשר שהביקוש למתן אשראי למיזמי אנרגיה מתחדשת בתחילת 2009 היה נמוך מהביקוש ב–  2008, ושהבנק צופה שהיקף המענקים השנה יישאר ברמה של 2008 (4.2 מיליארד יורו, או מתקנים פוטו-וולטאים חדשים בכושר של 1,500 – 1,800 מגה-וואט).

 

במדינות אחרות ובכל תחומי האנרגיה המתחדשת המצב שונה וקיים קושי בגיוס משאבים. בנייה של מתקנים סולאריים חדשים מוגבלת ומיזמים רבים מוצעים למכירה, לדוגמה בספרד. באיטליה, שנחשבת לשוק המשגשג הבא בתחום האנרגיה הסולארית, הבנקים המקומיים מממנים בקושי מיזמים של אנרגיה סולארית ורק מוסדות מימון גרמניים מעטים מכירים את הסביבה הרגולטיבית באיטליה.

 

משקיפים מציינים כי החוק האיטלקי לעידוד אנרגיה סולארית קבע מכסה של 1,200 מגה-וואט וחיבור לרשת בתוך 14 חודשים, ולהערכתם ניתן להשיג את היעד ב- 2010 או לכל המאוחר ב- 2011. לא ניתן לדעת בוודאות מה יקרה לאחר מכן. עוד שווקים? בצרפת צפוי גידול מתון, וביוון, עם תעריפים נוחים - קיימת כבר תפוסה מלאה.

 

כמה חברות משיגות דריסת רגל במזרח אירופה: בולגריה, סלובקיה וצ'כיה מציעות תנאים נוחים. היצרנים הסינים מעוניינים לשווק את מוצריהם במזרח אירופה, וכמה מהם מציעים ליווי פיננסי של בנקים סינים.

 

הגידול המשמעותי ביותר צפוי בארה"ב ובסין. חבילת התמריצים הכלכליים של ברק אובמה, המושתתת על זיכויי מס, נועדה לתמרץ את מכירות האנרגיה הסולארית. רוב המשקיעים סבורים כי בשל המשבר הכלכלי תחל מערכת התמריצים להשפיע רק ב- 2010 או ב- 2011, מציין גורדון ג'ונסון, ראש יחידת מחקרי אנרגיה חלופית ב'פועלים סקיוריטיס'. הוא מעריך את היקף "השקעות המס" הצפוי השנה ב- 2 מיליארד דולר בלבד, וב- 5.5 מיליארד דולר בשנתיים הבאות.    

 

צוואר בקבוק פיננסי

המשבר הכלכלי מחמיר את הקשיים במכירות ובייצור, אומר ווינפריד הופמן, נשיא איגוד התעשייה הסולארית באירופה (EPIA). התנאי לקבלת מימון הוא שיעור תשואה מינימאלי של 5% - 6% לאחר הוצאות ריבית. המשמעות היא שהשקעה במתקן ייצור סולארי גדול בגרמניה, אינה יכולה לעלות יותר מ- 3 יורו ל- 1 וואט. מחירי המודולים הסולאריים בשוק הגרמני ירדו ברבעון הראשון ב- 30%, אך רק חברות מעטות יכולות לעמוד ביעד של 3 יורו לוואט.

 

חסם נוסף הוא הירידה בהיקף המימון שיכולים לגייס היזמים. שווי הנכסים נגזר מהיקף המכירות, ומיזמים מסוימים נהנים ממימון בהתאם לשווי הנכס בספרי החברה, בעוד שבעבר הם זכו לפרמיה של 20%. יתרה מכך, מיזמים הנמצאים בשלבי התכנון וההקמה מוערכים בשווי של קרוב לאפס ואינם זוכים למימון כלל.

 

בנוסף, מציבים הבנקים תנאים קשוחים יותר לקבלת מימון, היקף המענקים קטן יותר והשקעות בתחום האנרגיה המתחדשת נשקלות בהשוואה להשקעות אחרות ואינן זוכות להעדפה.

 

יצרנים משנים אסטרטגיה

בעקבות ירידות המחירים משתלם כיום להתקין מודולים סולאריים. ברבעון הראשון של 2009 בלבד הוזלו מחירי המודולים הסיניים ב- 19% בממוצע, ומחירי הלוחות של ספקים גרמנים ירדו ב- 9%. ההתחרות בין היצרנים גדולה והם נוקטים בשיטות שיווק שונות כדי לעודד את המכירות.

 

כמה יצרנים החלו להוביל מיזמים משלהם, אך אחרים רואים בצעד זה "פעולה מתוך ייאוש". עם זאת יש חברות שאינן מודאגות והן מרחיבות את פעילותן העסקית. יצרנית התאים 'קיו-סלס אינטרנשיונל' מקימה מתקן בכושר של 18 מגה-וואט בדלגאו-דבריץ, דרומית מערבית לברלין, שבגרמניה. מחלקת הפיתוח של החברה הוקמה בסוף 2007, על מנת ליזום הקמת מתקנים על הקרקע ועל גגות. לחברה סניפים באיטליה, ארה"ב וספרד, ומיזם משותף עם חברת 'אל. די. קיי. סולאר', שיקים מתקנים באירופה ובסין.

 

האם תצעד 'קיו סל' בעקבות היצרניות האמריקאיות 'פוירסט סולאר' ו 'סאן - פאואר' ותהפוך ליזמית ומפתחת מיזמים? החברה בחרה לא להגיב. סביר להניח שהיא מתקשה להשיג מימון, אך עידן החברות המתמקדות רק בייצור תאים כנראה הסתיים.   

(New Energy, 3/09)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03