חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

התוצאות השליליות של הביקוש הרב לאנרגיה חלופית

 

זיהום אוויר משרפות באינדונזיה

המשקיעים מזרימים מיליארדי דולרים למקורות אנרגיה חלופית כאתנול, ביו-דיזל ואנרגיה סולארית, המבטיחים להקטין את התלות הגלובאלית בנפט ולשפר את איכות הסביבה. אולם לניצול המקורות האלו יש תוצאות כלכליות וסביבתיות שליליות, שעלולות לבטל את יתרונות האנרגיה החלופית.

 

רבבות עצים נעקרו ביערות האי האינדונזי בורנאו, על מנת לפנות קרקע לגידול עצים לייצור שמן דקלים, המשמש חומר גלם להפקת ביו-דיזל. השימוש בביו דיזל אמור להקטין את זיהום האוויר, אך עקירת העצים גרמה לשרפות ענק ברחבי האי, המכוסה לעתים קרובות בעשן שחור.

 

עשן השרפות מקדיר את השמים ופוגע בבריאות התושבים, הנוהגים לכסות את פניהם במסכות הגנה כשזיהום האוויר גרוע במיוחד. העשן מבורנאו ומהאי סומטרה, תופעה עונתית שמכסה בערפיח את כל דרום-מזרח אסיה, משקף את התוצאות הבלתי רצויות של הביקוש לאנרגיה חלופית.

 

השרפות באינדונזיה פולטות לאטמוספרה מיליוני טונות של פחמן דו-חמצני וגזי חממה אחרים, ומגבירות את הנזק לאיכות הסביבה. הן מסבות לסביבה את אותו הנזק שמנסים  למנוע באמצעות השימוש בדלקים חלופיים.

 

תוצאות הלוואי השליליות אינן ייחודיות לאינדונזיה. גם במלזיה, בקנדה ובמקומות אחרים ברחבי העולם, נעקרים מיליוני עצים על מנת לפנות מקום לגידולים לייצור דלק חלופי. בהודו, נפגעו עתודות המים בגלל ניצול יתר של החקלאים, המרחיבים את שטחי הגידול של קני סוכר להפקת אתנול.

 

תוצאה שלילית נוספת המדאיגה כמה מומחים היא ההתחרות בין הגידולים למזון לבין הגידולים לייצור דלק חלופי. ההתחרות על מקורות הייצור עלולה להזניק את עלות ייצור המזון.

 

במערב קלימנטן, נרשם גידול של פי 27 בשטחי מטעי הדקלים מאז 1984, אולם במקביל למקומות העבודה החדשים ניכרות גם תוצאות שליליות, כשינוי בשטחי הדיג, הריסת בתי הגידול של החיות בטבע וערפיח שמכסה את שמי דרום מזרח אסיה. 

 

עדיין לא ברור עד כמה מבוססים החששות ומה הסיכויים לפתרון מהיר של הבעיות באמצעים טכנולוגיים. תעשיית האנרגיה החלופית מתפתחת במהירות מדהימה, כפי שהתפתח בזמנו האינטרנט, וייתכן שהחששות מופרזים.

 

ההשלכות על התעשייה

משקיעים הזרימו אשתקד כ- 49 מיליארד דולר למיזמי אנרגיה חלופית, גידול של 60% לעומת השנה הקודמת, לפי 'אנרג'י פייננס', חברה לונדונית המתמחה באנרגיה חלופית. אולם התפתחות התעשייה תלויה בתמיכות ממשלתיות באמצעות סובסידיות ותמריצי מס, ולחץ ציבורי עלול לסכן תמיכות אלו.

 

מחירי שמן הדקלים, שעלו ב- 31% השנה, משקפים את ההשלכות השליליות של הביקוש לדלקים חלופיים. ועדה של האיחוד האירופי המליצה באוקטובר לאסור על ייבוא שמן דקלים, בשל חששות לפגיעה ביערות במדינות טרופיות. באינדונזיה סיכלו פעילים מיזם סיני-אינדונזי בהיקף של 8 מיליארד דולר, לגידול ולייצור שמן דקלים.

 

החברה הבת הבריטית של חברת החשמל הגרמנית, RWE, הודיעה בנובמבר שהיא נוטשת מיזם שהיה אמור לנצל כמה מאות אלפי טונות של שמן דקלים בשנה לייצור חשמל. ההחלטה התקבלה בעקבות מחאות של פעילי ארגון איכות הסביבה 'חברי האדמה', שחששו שהמפעל יגדיל את הביקוש העולמי לשמן דקלים ויביא להרס יערות הגשם בדרום מזרח אסיה.

 

(Wall Street Journal, 6.12.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03