חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

מחסור בחומרי גלם מעיב על עתיד תעשיית האנרגיה הסולארית

 

המחסור העולמי בסיליקון רב גבישים (Poly-crystalline silicon) חומר גלם בסיסי בתהליך המרת קרני השמש לאנרגיה לא יוקל ב- 2008 וייתכן שימשך עוד לפחות 5 שנים, התריעו מומחים. המחסור עלול להביא לנטישת מיזמי אנרגיה סולרית, אם לא יגדילו הממשלות את תשלומי הסובסידיות במיליארדי דולרים.

 

ההתרעה נמסרה חרף הודעות רבות שהתקבלו בחודשים האחרונות על הרחבת כושר הייצור במפעלי הסיליקון של היצרנים הגדולים בעולם. המו"מ בין יצרני הסיליקון ביפאן לקונים ברחבי העולם החל בסוף נובמבר, והמחירים צפויים לעלות.

 

החששות מפני התחממות האקלים בגלל שימוש בדלקים פחמימניים עוררו עניין רב בקרב משקיעים ברחבי העולם, והניבו עליות חדות במחירי הסיליקון הרב גבישי. לפי דו"ח של מריל לינץ' המריא המחיר ל- 200 דולר לק"ג, פי 4 לעומת 2004.

 

במחירי הסיליקון הרב גבישי נרשמה עלייה של 100% ב- 24 החודשים האחרונים, ומשקיפים צופים עלייה נוספת של 30% בחודשים הקרובים. חברת 'טוקויאמה', יצרנית הסיליקון הגדולה ביפאן הודתה כי איננה יכולה לספק את הביקוש.

 

פולי-סיליקון משמש כחומר גלם בייצור שביבי סיליקון ותאים פוטו-וולטאיים, והביקוש הגדול של תעשיית המוליכים למחצה והתעשייה הסולארית גרם למחסור עולמי. ממשלות גרמניה ויפאן העניקו סובסידיות נדיבות לתעשייה הסולארית שהמריצו הקמת מתקנים ענקיים שצרכו כמחצית מתפוקת הסיליקון העולמית.   

 

המחירים הגבוהים עלולים להכריח א יצרני הקולטים לייקר את המוצרים עד לרמה שתרתיע את הקונים, והממשלות יאלצו להגדיל את הסובסידיות עד ל- 24 מיליארד דולר ב- 2009, מעריכה חברת הייעוץ 'מריל לינץ''. יצרנים חדשים של תאים סולאריים בהודו ובסין יאלצו ככל הנראה לצמצם את היקף הייצור ולנטוש את תוכניות ההרחבה.

 

(Financial Times, 21.11.06)

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03