חפש
ISRAELI INSTITUTE OF ENERGY AND ENVIRONMENT
המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
 

שמן דקלים לייצור ביו-דלק בדרום מזרח אסיה

 

ההתעניינות בדלקי הביו גוברת והולכת בדרום מזרח אסיה, בעקבות מחירי הנפט הגבוהים שממריצים את הממשלות להקטין את התלות בדלק פחמימני. קידום הדלק החלופי הוא גם אמצעי לסייע לחקלאים באזור, המגדלים עצי דקל וקוקוס, קני סוכר וקסבה (צמח טרופי).

 

אלפי תחנות דלק בתאילנד כבר משווקות בנזין מעורב באתנול, ובמלזיה, היצרנית הגדולה בעולם של שמן דקלים, השיקו במארס את 'אנווו', סולר המכיל 5% שמן דקלים. ממשלת אינדונזיה הודיעה שתשקיע 22 מיליארד דולר ב- 5 השנים הבאות בקידום השימוש בדלק חלופי, המבוסס על שמן דקלים וצמחים אחרים.

 

את העניין הגובר משקפת גם 'וילמאר אינטרנשיונל', חברה שמניותיה נסחרות בבורסה של סינגפור, המקימה מפעל לייצור ביו-דיזל בסומטרה. החברה העוסקת בגידול דקלים ובהפקת שמן דקלים, תשקיע 20 מיליון דולר בהקמת המפעל, שכושרו 250 אלף טון ביו-דיזל בשנה, והוא מתוכנן להתחיל בייצור ברבעון הראשון של 2007.

גם בסינגפור ממהרים לקפוץ על עגלת דלקי הביו. מפעל הביו-דיזל הראשון בסינגפור, הנבנה באי ז'ורונג, מתוכנן להתחיל לייצר 100 אלף טון ביו-סולר בשנה, החל מאמצע 2007. המפעל מוקם על ידי 'קרמר-אולאו', מיזם משותף של 'קבוצת קרמר' הגרמנית וחברת 'קולים' המלזית, בהשקעה של 25 מיליון דולר.

 

'קבוצת קרמר', שבסיסה בהמבורג, החלה להשקיע בביו-דיזל עוד ב- 1999, והיא פועלת גם בארה"ב. החברה שותפה במיזם המנוהל על ידי רשות הפיתוח של סינגפור, הבוחן את השימוש בביו-דיזל במכוניות. השותפות במיזם, שימשך שנתיים, הן 'של', 'בוש' ו'דיימלר' – קרייזלר', ו'קבוצת קרמר', שתספק את הביו-דיזל למבדקים.

 

לפי תחזית 'הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה ((IEA יחליפו דלקי הביו 5% מצריכת הבנזין ב- 2010, בכפוף ליישום כל התוכניות הממשלתיות לקידום השימוש בדלק חלופי.

 

בדרום מזרח אסיה צפוי ייצור הביו-דיזל להתבסס על שמן דקלים, משום שהתירס ופולי הסויה פחות נפוצים שם ויקרים יותר. ההפרש במחיר בין פולי סויה לשמן דקלים נע בין 100 ל- 150 דולר לטון, מבהירים בחברת 'קרמר'. בנוסף, הדקל הוא גם צמח רב שנתי בניגוד לסויה.

 

כמה ממשלות באזור הביעו דאגה מהעניין הגובר בדלקי הביו. הן חוששות שיהיה צורך לחלק את היבולים בין ייצור ביו-דיזל לבין תעשיית המזון.

 

(מקור: (ICIS, 13.8.06

קורסים וימי עיון
רח' חיים לבנון 26, ת.ד. 17081, ת"א 61170 טל : 6414271 - 03 פקס : 6427033 - 03