כ' באדר תשס"ט, 16/3/2009   מו"ל: המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה  עורכת: ורדה מור
 

 מהדורה מיוחדת לוועידה הלאומית לאנרגיה

 :IEAיש להשקיע לפחות 26 טריליון דולר באנרגיה עד 2030

על מנת לספק את הביקוש העולמי לאנרגיה בתרחיש של "עסקים כרגיל" נדרשות השקעות בהיקף של 26 טריליון דולר עד 2030, אמר ריצ'רד ג'ונס, סמנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה ((IEA ולשעבר שגריר ארה"ב בישראל. אולם העיכובים והביטולים הנרשמים לאחרונה במיזמים השונים ברחבי העולם יוצרים סיכון למשבר גלובאלי בהספקת אנרגיה, שעלול לבלום את התאוששות הכלכלה בעודה באיבה.

 

לפי תרחיש של "עסקים כרגיל" יירשם גידול של 45% בפליטות פחמן דו חמצני עד 2030, ועל מנת להקטין את הפליטות ולייצב את רמת גזי החממה על רמה של 450 – 550 חלקים למיליון נדרש מהפך בדרך קבלת ההחלטות במגזר האנרגיה והשקעות נוספות בהפיכת מערכת האנרגיה ל"ירוקה", מדגיש ג'ונס. לפי IEA יידרשו עד 2030  השקעות של 3.6 טריליון דולר בתחנות כוח    ו- 5.7 טריליון דולר בייעול השימוש באנרגיה, כ- 0.55% מהתוצר העולמי.

 

האם ניתן לפתור את המשבר הכלכלי העולמי ובמקביל להמשיך ולהתמקד בשינוי האקלים ובאתגרי האנרגיה? הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה סבורה שכן, והיא קוראת לממשלות לנקוט מדיניות שתציב בראש סדר העדיפות את שני היעדים האלו. חבילת תמריצים כלכליים היא הזדמנות מצוינת להבטיח צמיחה ירוקה וברת קיימא למגזר האנרגיה.

 

השגריר ג'ונס משתתף היום בוועידה הלאומית לאנרגיה של מכון האנרגיה והסביבה וירצה על תחזית האנרגיה העולמית והשלכותיה.

 

דבר היו"ר

הוועידה מתקיימת על רקע משבר כלכלי ופיננסי כלל עולמי. המשבר  ב- 1929 עיצב את דמות העולם במאה ה- 20 וסביר להניח שגם המשבר הנוכחי לא יחלוף מבלי שישאיר את רישומו על המפה הכלכלית והמדינית של העולם.

 

את תחילת השינוי במפה כבר חווינו לאחר כ- 6 שנים של עלייה רצופה במחירי הנפט בעולם. צפינו בחודשים האחרונים בהתנפצות הבועה בשוקי ההון והסחורות ובצניחת מחיר הנפט ל- 40 דולר לחבית.

 

העלייה הדרמטית במחירי הנפט בשנים האחרונות הביאה להעתקת העושר העולמי מהמדינות המתועשות למדינות שמייצרות נפט וגז. היו לכך משמעויות כלכליות ופוליטיות ברמה גלובלית. עם זאת לעלייה במחירי הנפט היו גם השלכות חיוביות. קודם כל בחיזוק המודעות לצורך במציאת תחליפים לנפט ולהאצת הפיתוח בשימוש במקורות אנרגיה חלופיים ומתחדשים.

 

עד לשנים האחרונות לא התברכה ישראל במקורות עצמיים של אנרגיה ונאלצה לייבא את כל תשומות האנרגיה. לפני כמה שנים הוחל בניצול הגז שהתגלה ע"י ים תטיס מול אשדוד, ולפני כחודשיים התבשרנו על גילוי מאגר גז משמעותי יותר בים מול חיפה. זו בשורה טובה שתאפשר להקטין את התלות במקורות אספקה זרים, אך היא אינה פותרת את התלות ביבוא נפט שהשימוש בו הוא בעיקר לתחבורה.

 

כ- 60% מעתודות הנפט בעולם נמצאות במזרח התיכון, ובעוד כעשור יספק אזור זה יותר ממחצית מתפוקת הנפט העולמית. עובדה זו הופכת את נושא אספקת הנפט לסוגיה אסטרטגית. אם ישראל רוצה להקטין את התלות בנפט, עליה לעודד את השימוש ברכב חסכוני יותר בדלק, וברכב חשמלי או היברידי.

 

עמיר מקוב

 

הודעות על קורסים וימי עיון

קורס שמנים – מחזור ב' – 19.4.09

6 מפגשים שבועיים    19 שעות לימוד

הקורס יתקיים החל מיום א', 19 באפריל 2009, בשעות 13:00 – 17:00, באולם שרייבר, בבית הספר למדעי הנפט והאנרגיה.

שימוש תקין וחפשי מתקלות בכלי רכב ותעופה, מכונות וציוד אחר מחייב ידע רב בנושאי שימוש, אחזקה ומעקב של שמנים וסיכה.

הקורס כולל הרצאות על שמנים בסיסיים ותוספים למיניהם, שמני תעשייה, נוזלי עיבוד ומשחות סיכה. הרצאות על שמני מנוע, שמנים ימיים ותעופתיים, והרצאת סיכום על אחזקה, בקרת איכות, בדיקות שוטפות ופענוח תוצאות.

 

יום עיון שימוש במערכות קצף במתקני דלק ובחוות מיכלים – 29.3.09

יום העיון יתקיים ביום ראשון, 29 במרץ 2009, בשעות 13:00 – 17:40, באודיטוריום בבניין ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה.

במסגרת יום העיון יובהרו מושגים בנושא מערכות קצף, שימוש נכון במערכות קצף והאירועים בהם מומלץ להשתמש בהן. בנוסף, יפורטו סוגי מערכות קצף, יונקים, ממננים וייעודן של יחידות אלו. לסיכום ייערך דיון משותף בנושא אירועי תאונות.

יום העיון יועבר ע"י מר עופר חלמיש, מנכ"ל חברת "עופר – כיבוי חילוץ והצלה בע"מ", והוא ילווה במצגות, תמונות, המחשות וסרטונים.

יום העיון הוא ללא תשלום

למידע נוסף נא לפנות למחלקת ההדרכה.

 

אנרגיה בכנסת ותקינה

לקחי "עופרת יצוקה"

(9.3.09) במצב חירום גוברת סמכות פיקוד העורף על סמכות המשרד להגנת הסביבה, הובהר בישיבה מיוחדת להפקת לקחים ממבצע "עופרת יצוקה", שהתקיימה במכון. בישיבה השתתפו חברי הוועדות המקצועיות של המכון: בטיחות, גפ"מ מתקנים ואקולוגיה, צוות מקצועי של חברות הדלק ונציגי פיקוד העורף. הומלץ לנציגי התעשייה לפנות לפיקוד העורף בשלב התכנון של אתרי אחסנה, על מנת להימנע מהוצאות מיותרות של התקנת מיגון לאחר האחסנה.

השינוי המבני במשק החשמל יצא לדרך

(9.3.09) מועצות המנהלים של חברת ניהול המערכת וחברת ייצור החשמל החדשה התכנסו לישיבה ראשונה במעמד נציגי הממשלה. חברת הייצור החדשה אמורה להתחיל מיד בקידום התכנון של כמה תחנות כוח והקמת תחנת כוח אחת לפחות, בשילוב המגזר הפרטי.

רישיון ראשון לתחנת כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה

(10.3.09) שר התשתיות הלאומיות, בנימין בן אליעזר, חתם על הרישיון הראשון ליצרן חשמל פרטי בטכנולוגיית אגירה שאובה. הרישיון ניתן לחברת פי. אס. פי השקעות, שתקים מתקן בכושר ייצור של עד 300 מגה-וואט בגלבוע.

חובת מתן הודעה מוקדמת לביצוע עבודה בגובה

מפקח העבודה הראשי פרסם הודעה בילקוט הפרסומים על חובת מתן הודעה מוקדמת לביצוע עבודה בגובה, לפי תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), התשס"ז – 2007.

חברים המעוניינים במידע נוסף מתבקשים לפנות למזכירות המכון.

 

איכות הסביבה

ירידה משמעותית ביותר בדליפות מתחנות דלק ציבוריות

(4.3.09) שיעורי הדליפה מתחנות דלק ציבוריות ירדו פי 5 מאז 2002, כך עולה ממחקר שנערך בטכניון. ד"ר חיים מיכלין הרצה על ממצאי המחקר בישיבת הוועדה למניעת זיהום מים על ידי דלקים של המכון. הממצאים מבוססים על ניתוח בדיקות האטימות של מיכלי דלק וצנרת תת-קרקעיים בתחנות הדלק הציבוריות. הבדיקות מבוצעות אחת לחמש שנים ע"י המעבדות המוסמכות במקביל לניטור תקופתי.

עברית גם בתחום איכות הסביבה

האקדמיה ללשון עברית פרסמה לביקורת הציבור רשימת מונחים באיכות הסביבה שתיצור מילון אחיד לשימושם של אנשי המקצוע ושל הציבור הרחב. המילון מציג מונח בעברית לכל מונח מקצועי בלועזית במגוון תחומים של איכות הסביבה, מאקולוגיה ועד רעש, כבאות והצלה.

לאחר שלב ביקורת הציבור וההערות תעבור הרשימה לאישור מליאת האקדמיה ללשון עברית.

IRBCA לבחינת סיכונים בקרקע מזוהמת

צוות ה-IRBCA  יציג דוח התקדמות בישיבה שתתקיים במכון ב- 24.3.09 בנוכחות בכירים ממשרדי האוצר, הבריאות הגנת הסביבה ורשות המים. המטרה היא לספק מסגרת לקבלת החלטות בדבר שיקום אתרים, שמבטיחה את בריאות הציבור תחת שימושי קרקע עכשוויים ועתידיים, אובייקטיבית, סבירה מבחינה טכנית, עקבית וידועה מראש.

חברים המעוניינים במידע נוסף מתבקשים לפנות למזכירות המכון.

 

אנרגיה בינלאומית

סמינר של CGES על מחירי הנפט:

     75$ Oil – a Fair Price?

24 March 2009,  London, UK

www.cges.co.uk

 

הוועידה ה- 5 על כלכלה וניהול אנרגיה בתעשייה:

     The 5th European Conference on Economic and Management of Energy in Industry (ECEMEI – 5)

Vilamoura, Algarve, Portugal

www.cenertec.pt/ecemei/

 

קורס על כלכלה וסחר בנפט ובמוצריו:

     Economics and trading of the oil supply chain,   

20 – 24 April 2009, Cambridge, UK.

www.energyinst.org

 למידע נוסף נא לפנות למחלקת המידע של המכון.

 

כותרות אנרגיה

Ÿ  עזריאלי נכנס לגז הטבעי: סופרגז ושפיר זכו במכרז החלוקה באזור המרכז – ישקיעו 30 מיליון שקל בשנה 

(גלובס,  4.3.09)

 

Ÿ  אנרגיה נקייה תתרום לביטחון ישראל

(דה מרקר, 9.3.09)

 

Ÿ  גם לחדרה מגיע: השותפים ב"תמר" עוברים לחיפושי גז באתר "דלית 1"

(מעריב, 9.3.09)

 

Ÿ  השלכות קידוח תמר: ברשות הגז ממליצים להקפיא את המגעים לרכישת גז נוזלי

(גלובס, 10.3.09)

 

Ÿ  שיטת המיסוי הירוק משתנה

(גלובס, 10.3.09)

 

Ÿ  המדינה תציע לשותפות בתמר: ביטול רכש הגז הנוזלי תמורת הגברת ההפקה מהמאגר

(דה מרקר, 10.3.09)

 

Ÿ  הלחץ על חברת החשמל גובר: כינוס ראשון לחברת החשמל השנייה

(דה מרקר, 10.3.09)

 

Ÿ  רווח נקי: יאגרו חשמל בלילה כדי לספק ביום

(y net, 10.3.09)

 

Ÿ  ושוב: עובדי חברת החשמל מתכננים צעדי מחאה

(ידיעות אחרונות, 11.3.09)